Projekt pro seniory JEDU S DOBOU doplnily elektromobily

30.4.2018

Jedu s dobou, Libros Ostrava, Nissan Leaf Vzdělávací program Jedu s dobou je určen široké aktivní motoristické veřejnosti seniorského věku – přesněji 65 a více let a to nejen pro ty, kteří hledají pocit jistoty za volantem, ale i pro seniory s celoživotními řidičskými zkušenostmi.

Finanční podporu projekt získal z Fondu zábrany škod a díky tomu je pro účastníky zcela zdarma. První ročník realizuje Asociace center pro zdokonalovací výcvik řidičů AČR, která sdružuje osoby, které jsou vlastníky nebo provozovateli center realizující nejrůznějších druhy výcviku zaměřené na předcházení, ale i řešení krizových situací při řízení motorového vozidla. Obsahem vzdělávacího programu je teoretická a praktická část. Teorie je zaměřena na změny v legislativě a bezpečnou jízdu.

Jedu s dobou, Libros Ostrava, senior v akci V praktické části mohou řidiči poznat svůj vůz s novými technologiemi, které pomáhají řidiči v oblasti prevence vzniku dopravní nehody. Je zaměřena na správné zásady krizového brzdění na různém povrchu vozovky, zvládnutí smyku a manévrování. To vše doplněno o praktickou ukázku první pomoci.

Program je 6 hodinový včetně přestávek a je možné ho absolvovat v jednom z 8 centrech bezpečné jízdy po celé ČR. Kurz je nutné absolvovat s vlastním vozidlem, nicméně je možná účast 2 osob ve vozidle např. vozidlo sdílené s partnerem / partnerkou. Dochází pak k vzájemnému střídání na pozici řízení během výcviku.

Jedu s dobou, Libros Ostrava, policejní stíhačky vábily O víkendu 21.4.2018 se konal první běh i v Ostravě-Přívoze, na polygonu a v zázemí Centra bezpečné jízdy Libros Ostrava Libora Václavíka. Ihned se potýkal s obrovským převisem zájmu. Na dopolední část dorazilo 63, na odpolední dokonce 68 seniorů z původně uvažovaných 60. Plný sál po úvodních slovech organizátora Dalimila Friče pozorně naslouchal instruktorům, policistům, zdravotníkům i zástupcům elektromobility.

Účastnící se postupně se svými vozidly vystřídali v polygonu na smykové desce, vyzkoušeli si přetáčivý i nedotáčivý smyk, aquaplaining, probrali svůj zdravotní stav v mobilní nemocnici Fifejdy a s přítomnými policisty nešvary na silnicích. Zájem budily jak policejní dálniční stíhačky, tak technika k zachycení dopravních přestupků, přítomny byly i dva policejní motocykly.

Jedu s dobou, Libros Ostrava, sál plný seniorů Nádherné počasí lákalo k projížďkám. Driftovací vozy předváděly likvidaci pneumatik v praxi. Terénní Hummer i Tatra 8x8, dokazovaly posádkám v terénu za hřmotu své kvality, kdy se doslova valily cestou necestou. Ke klidné jízdě zvaly elektromobily. Zde předvedli, poradili, svezli či dokonce k řízení zapůjčili své vozy – Nissan Leaf a Peugeot iOn – neúnavní ostravští propagátoři elektromobility Milan Rajchl a Radovan Burkovič.

Nissan si lidé doslova prolezli. Elektromobil velikosti Volkswagenu Golf budil údiv, většina si doposud myslela, že jde stále jen o malá vozítka. Paradoxně, přítomný prodejce Volkswagen AutoHeller nabízel seniorům na ploše pouze spalovací koncernové Škodovky. Přestože elektrický Volkswagen e-Golf i e-Up! už se u nás také nějakou dobu prodávají.

Jedu s dobou, Libros Ostrava, ukázkové jízdy elektromobily Zejména elektromobil Peugeot iOn s menší baterkou (16 kWh) se při předvádění “řádně zapotil”. Několikrát navštívil s posádkami i nedaleké rychlonabíječky, aby mohl dále předvádět.

Zrychlení, jízda po přilehlé dálnici maximální rychlostí v plném obsazení i naplno puštěná klimatizace spotřebě příliš nepřály. Nejeden senior měl po ukázkách jasno, elektromobil by pro něj byl ideální. Jednoduché ovládání, pohodová jízda, levný provoz. To oceňovali nejvíce.

Každý z úspěšných účastníků obdržel na závěr osvědčení. Akce Jedu s dobou bude pokračovat dalšími termíny, například v Ostravě v červnu a červenci. Elektromobilisté se na ně chystají také.