Výstava Elektrokrásky! v Ostravě ukazuje nejlepší elektromobily dneška

18.4.2016

Výstava Elektrokrásky! Ostrava Nová Karolina podzemní garáže Měsíc předem avizovaná expozice elektromobility Elektrokrásky! v Ostravě v Obchodním centru Nová Karolina se rozjela naplno. Za Asociaci pro elektromobilitu (APEL) vedl stánek v podzemních garážích u nabíjecích míst pro elektromobily Ing. Radovan Burkovič. Široké veřejnosti nabízel na obrazovce prezentace Proč elektromobil?, Jaký elektromobil si vybrat? a Kde a jak nabíjet?, letáky s tématikou elektromobility, nabíjecí kabely a hlavně elektromobily samotné a možnost se jimi svézt.

Za 2 odpoledne ve dnech pracovních a celý víkend rozdali přítomní členové APEL a Tesla klubu ČR osloveným lidem přes 270 letáku a většinu z nich svezli elektromobilem. Často celé rodiny. Největší zájem byl samozřejmě o luxusní Tesla Model S, kde se na svezení stála fronta.

Tady patří díky neúnavnému Františku Kubišovi Jr., panu Dužímu a dvěma zástupcům Tesla klubu, kteří docestovali s rodinami až z Pardubicka a Královehradecka. Paleta přítomných vozů Tesla zahrnula průřez jejich verzemi od středních, až po špičkovou Performance s Dual Drive, tedy čtyřkolku v nadstandardní výbavě.

Ani ostatní elektromobily nezahálely. Zatímco v horních patrech si je mohli zájemci prohlédnout na statických expozicích, z podzemí vyrážely na okruh Ostravou kromě vozů Tesla i Renault Twizy, Kaipan elektro, Smart ED, Smart ED cabrio, Citroen Berlingo electric Van, Peugeot 106 electric, Peugeot iOn, Yogomo, Stromer, Nissan Leaf a Opel Ampera PHEV.

Stavil se i Mercedes-Benz B ED, ale jen na skok, nevozil. Zájem byl obrovský, většina aut neustále pendlovala. Okolo stánku probíhaly s jednotlivými řidiči a majiteli vozů často bouřlivé debaty, v nichž vyvraceli z vlastní každodenní zkušenosti mnohá zažitá klišé a nesmysly, spojované s elektromobilitou.

Okruhy jízd se od sebe lišily, ten delší zabral zhruba 20 minut a jelo se 12 km po trase Karolina – Stodolní - Českobratrská - Místecká - Hornopolní - Výstavní - 28.října - Ruská - Místecká - 28. října - Karolina.

Občas lidé chtěli vidět naživo rychlonabíjení na Hornopolní nebo Výstavní a potěžkat si CHAdeMO konektor. Nejdelší zastávka v průběhu dne zde trvala 15 minut, když už bylo opravdu třeba po půlce dne nabít z 16 % na 76 % kapacity baterie.

Svezení zahrnovalo obvykle ukázky zrychlení ve městě, rekuperace, plachtění, plynulosti jízdy a dálniční rychlosti. Jen Peugeot iOn najel za 4 dny 38 ukázkových jízd, nejčastěji plně obsazený.
 
Pokud se někdo nechtěl svézt, užil si výstavy nahoře. Mezi vystavovateli elektroaut jsou: VŠB-Technická univerzita Ostrava s projektem Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství Studentcar – sportovním elektromobilem.

Dále Fakulta elektro a informatiky s dvoumístným roadsterem Kaipan, městským Aixam a prezentací vlastních vyvinutých elektromotorů, baterií a řídících jednotek.

Vozidla Nissan Leaf, dodávku Nissan e-NV200, Citroën C-Zero, Yogomo, Smart ED, Peugeot 106 eléctrique, Tesla Roadster, Tesla Model S, BMW i3, BMW i8 a Mitsubishi Outlander PHEV vystavují společnosti Trendpark / Trendgroup, Cartec group, Wawe promotion, AirBuzz, Inchanet, Autobond group, Ekova, Kodecar a Green cars.

Elektromotorky a elektrokola vystavují TOP kolo, Moje kolo, Zeromotorcycles.cz, Motoscoot Opava a Invira - elektro zdravotní technika.

V sobotu potěšil přítomné doprovodný program, který kromě části odborně-popularizační (Bike Lab, Proč elektromobil?, Elektromobilita od historie po současnost, Projekt Studentcar, Projekty Kaipan, Omega a Renault Twizy, Elektrokola dnes, První Nissan Leaf v ČR, Cesta elektromobilem kolem světa za 80 dní, Elektromarathon, Elektro zdravotní technika, Praktické informace z pohledu majitele elektromobilu, Operativní leasingu při provozu elektromobilů a Nabídka elektromobilů v ČR) nabídl i kulturní zážitky (moderní tanec v podání absolventského ročníku tanečního  oddělení Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě, Zábavnou vědátorskou science show Velkého světa techniky z Dolní oblasti Vítkovic a futuristickou show elektroboogie tanečníka Patrika Ulmana).

Kdo nevyužil prvních čtyř dnů výstavy, může ještě vše dohnat. Svezení elektromobily nabídneme ve dnech středa až pátek od 14 do 19 hodin a o víkendu 11-19 hodin. Expozice je k vidění denně až do 24.4.2016. Nenechte si ujít největší výstavu elektromobility v České republice!