Po opakovaných řádných mrazech, padajících k -20°C, kvůli kterým jsme vyprázdnili ponechané 4 venkovní sudy na dešťovou vodu, kterou už skoro rok zaléváme a splachujeme, jsme v nich měli jen tuto ledovou krustu. Voda ležela ve 3 sudech v garáži a ve vaně v podkroví. Přišla obleva, denní teploty šplhají k +10°C. Právě včas, už nám zbývalo uvnitř domu vody tak na 1 den splachování. Sníh ze střechy 2x po sobě hezky naplnil venkovní 4 sudy, doplnili jsme 3 vnitřní i tu vanu. Zbytek odtekl do dešťové kanalizace. Pozvali jsme žumpaře k průzkumu přepojení splaškové a dešťové kanalizace, máme více než 5 m3, snad už brzy dojedou vše udělat.
Rádi jsme v lednu sčítali ptactvo na naší zahradě v rámci celorepublikové Ptačí hodinky. Jen díky zapojení dobrovolníků získává Česká ornitologická společnost každý rok velké množství cenných dat o našich přezimujících ptácích. Letos se Ptačí hodinky zúčastnilo přes 27 000 pozorovatelů, kteří odeslali 19 214 hodinových sčítání. Dohromady jsme zaznamenali přes půl milionu opeřenců. Podrobné výsledky najdete na webu. My jsme měli 2 výsledky, jeden vtipný pořízený za tmy a druhý vážný za světla. Kupodivu první s nulou a druhý s výsledky
Využívám možná poslední pořádně mrazivé dny k pravidelnému otužování v novém sudu. Sud si na terase nemůžu vynachválit. Ranní rituál s rozbíjením ledu, koupáním v ledové vodě s kusy ledu a následným cvičením prostě nemá chybu. Úžasný začátek každého dne!
Na konci dubna 2020 začal zkušební projekt využívání dešťové vody ze střechy našeho rodinného domu k zálivce a splachování na 3 toaletách. Dnes, po oblevě, máme opět všechny 4 venku ponechané 220 L sudy plné dešťovky. Přežily (vyčerpané teploty) -16°C, ze čtvrtiny plné i -10°C. Odtud i krásný kus ledu, který při oteplení v sudu plném vody vyplaval. K tomu další 3 sudy v garáži a plnou vanu v podkroví, fakticky další sud. Připojení okapů na v budoucnu nepotřebnou žumpu (přepojení na nově dobudovanou obecní splaškovou kanalizaci) a je tak po 10 měsících experimentů více než jisté.
Po 1,5 roce každodenního otužování jsem si pořídila velký koupací sud s objemem 750L a dnes jsem v něm měla otužovací premiéru. Je dost prostorný, vejdou se do něj i 3 osoby zároveň. Můžeme tak pořádat otužovací párty
. Sud jsme naplnili dešťovou vodou a budu se v něm koupat každé ráno, čímž nahradím ranní studené sprchování. Ušetříme tak spoustu pitné vody. Kromě toho už nemusím pravidelně jezdit do okolních zamrzlých jezer, nyní už máme takové malé ledové "jezírko" na zahradě. Sud plánuji používat ke koupání jen v zimních měsících, kdy se voda vlivem nízkých teplot nekazí. Přes léto sud využijeme v horní části pozemku především na zadržování dešťové vody pro zahradní účely. Sud je nízký, dobře se tedy do něj leze a výrobce už pro něj vyrábí i víko, které by mělo být k dispozici do cca 2 měsíců.
V průběhu 2 měsíců nám prorezavěly u 3 radiátorových těles nátokové trubky uvnitř konstrukce. Postupně se objeví malá dírka, která se zvětšuje. Projeví se to nenápadným poklesem tlaku na kotli topení, později rychlým a kotel přestane pracovat. Zákeřnost spočívá v tom, že kapičky uvnitř radiátorového tělesa se stačí zprvu odpařit, takže nelze zjistit, který radiátor zlobí. Až později se projeví loužičkou nebo mokrým kobercem. Tak to bylo u prvních dvou. Třetí v podkroví zatékalo nepozorovaně za lištu plovoucí podlahy a závada se projevila až mokrým stropem v přízemí v koupelně. Je zajímavé, že výrobce o vadě ví. Prvních 7 těles po cca 6 letech provozu nám vyměnil v rámci 10 let záruky zdarma. Tato 3 však byla ještě původní a po 21 letech už záruka není. Závadu jsme využili a vybavili podkroví většími tělesy, aby se rovnoměrněji prohříval celý dům. Když k nám dojdete na kurz či workshop, bude v podkrovní školící místnosti příjemněji.
Pořízením fotovoltaické elektrárny pokrýváte spotřebu své domácnosti a snižujete si účty za elektřinu zejména přes den a od jara do podzimu. Zimní dny jsou krátké, zamračené, slunce je výjimkou. Na obrázku od našeho dodavatele elektřiny je vidět, jak spotřeba elektřiny v denním, Vysokém tarifu, od dubna postupně klesá a od října stoupá. Výjimkou jsou zde deštivý srpen a září, kdy elektrárna příliš nevyráběla. Díky vlastnictví elektromobilu máme také speciální tarif D27d elektromobilita, který nabízejí všichni obchodníci. 8 hodin denně, vždy od 22 do 6 hodin máme pro celý dům Nízký tarif. Prakticky za polovic. Využíváme jej proto nejen k nabíjení našich dvou elektromobilů, ale v podmračených a krátkých dnech i pro praní, žehlení, myčku a další na elektřinu náročné činnosti, které jindy pohání FVE. Díky tarifu dnes také jezdíme elektormobily zdarma. Protože za elektřinu dnes platíme stejně, nebo i méně, než v době, kdy jsme elektromobily neměli.
Fotovoltaické panely i solární ohřev vody pod sněhovou pokrývkou sice funguje, ale málo. Takže odmetáme panely pokryté sněhem pravidelně každé ráno. Máme na to 3 metrový žebřík a 4 metrovou teleskopickou tyč se smetáčkem. Výsledkem je celodenní výroba a zanedbatelné navýšení času potřebného k odmetání přístupového chodníku k domovním dveřím a vjezdu ke garáži. Bonusem je posilovna zdarma na čerstvém vzduchu. Jinak se sice sníh v průběhu dne ohřátím panelů částečně rozpustí a sjede, ale obvykle se na hranách panelů nakupí a přes noc zmrzne Do oblevy ho dolů nedostaneme a výroba je pak nula nula nic. Takhle máme v poledne z 3,6 kWp FVE na jih, zataženo, výkon 0,6 kW. A ohříváme vodu dvěma panely na západ, zataženo, venku +2°C, panely +20°C. Solární ohřev je vyfocen o 2 dny dříve, svítilo slunce a byla to jiná jízda.
Dnes nás po probuzení přivítala pořádná sněhová prašánková peřina a mráz -15°C. Ideální příležitost zpestřit si ranní otužování válením ve sněhu
. Je to úžasné, osvěžující a zábavné. Vyzkoušejte to taky a uvidíte sami!
O víkendu jsme se zúčastnili akce České společnosti ornitologické PTAČÍ HODINKA. Šlo o sčítání přezimujících druhů ptáků po celé ČR. Zapisují se vždy nejvyšší počty současného výskytu každého druhu, aby se nedublovaly. A jak dopadl náš pozemek v Ostravě-Plesné, konkrétně v horní části zahrady? Favoritem jsou sýkorky a vrabci. Z obvyklé rodinky kosů se dostavila jen 1 samička, jejich oblíbené místo jsou naše komposty na opačné straně domu. Překvapením se stal nájezd mlynaříků dlouhoocasých. Pozorovali jsme přes den v poledne a odpoledne. Venku mráz -3°C, slunečno a zbytky sněhu. A ano, velkému výskytu pomohly jak keře a stromy na naše pozemku, tak lojové koule a krmítko s dýňovými semeny.
Sýkorky koňadry 8
Sýkorky modřinky 4
Vrabci polní 12
Vrabci domácí 2
Hrdličky zahradní 3
Zvonci zelení 2
Pěnkavy obecné 2
Mlynaříci dlouhoocasí 8
Kos 1
a neznámý maličký druh, velmi neposedný, 2.
Zapojujeme se do celorepublikového sčítání ptactva v akci PTAČÍ HODINKA. Protože naše přírodní zahrada je ptáků plná celoročně, je to ideální místo k jejich sčítání. A co Vy? Zapojit se může každý! Sčítání probíhá tento víkend a podrobné instrukce, jak na to, naleznete zde.
Dnes se mi podařilo vyfotit sýkorku zblízka při krmení.
Tyto lojové koule zavěšujeme pro místní ptactvo na stromy během zimního období.
Také záhony nám pokryl sníh. Přesto stále sklízíme pórek a mangold.
Pórek máme na zimu zamulčován 10 cm vrstvou hoblin.
Druhá polovina listopadu a prosinec byly opravdu suché měsíce. Experiment se splachováním dešťovkou tak neměl opakovaně kde brát. Přešli jsme na šedou vodu díky koupelím a mytí vlasů 4 osob nad vanou. Mytí hlavy 1 osoby dá 30-50 L, koupel klidně 150 L šedé vody na splachování. Tedy na 1-3 dny. Krátký deštík před dvěma dny přinesl 120 L dešťovky no a ode dneška prší průběžně po troškách pořád. Hhned ráno jsme byli na 720 L. Opět splachujeme dešťovkou a ještě dlouho budeme.
Přidali jsme se k české Mapě komunitních zahrad a kompostérů https://www.mapko.cz/
Tu naši najdete pod odkazem Malá městská zahrada na okraji velkoměsta
https://www.mapko.cz/591647-mala-mestska-zahrada-na-okraji-velkomesta
Díky oblevě, kdy teplota z -6°C vystoupala na +11°C, jsme otevřeli víka sudů s dešťovkou. V mrazu jsme měli obavy z poškození. Ukázalo se, že led o tloušťce cca 2 cm byl jen na povrchu a podél stěn horní třetiny plných sudů. Stačilo tedy za mrazu jen rozbít horní slupku a ponořit kyblík. Nová zkušenost, masa 210 L vody opravdu jen tak nepromrzne. Díky rozmrzlé hadici tak už opět splachujeme dešťovkou. Jakmile začnou hrozit mrazy, dáme si 2 sudy do garáže a vodu do nich elektrickým čerpadlem z venkovních sudů odčerpáme.
Vytrvalý nedělní sníh s deštěm částečně doplnil zásoby dešťovky, 4 sudy ze 7. Následně se prudce ochladilo a to jsme podcenili. Po 2 dnech nočních teplot okolo -6°C zmrzla voda ve výtokové hadici sudu a na poklep i obsah sudů. Na 3 dny jsme přešli na šedou vodu, protože zimní čas přinesl požitek z teplé koupele s vonnými solemi. A 1 vana znamená 100-150 L vody ke splachování. Ale i ta došla.
Experiment se zadržováním dešťové vody ze střechy domu na zalévání a splachování došel na hranu. Neprší. Aktuálně jsou sudy suché. Všech 7. Ranní mrazík a jinovatka na západní střeše přispěly po roztátí 80 L. Máme tak v konvích a kyblících posledních 130 L vody. Vydržíme splachovat 1-2 dny.
Sedmý měsíc (od 25.4.2020) pokračuje náš experiment se zadržováním dešťové vody ze střechy domu v sudech na zalévání a splachování. Máme jich 7 o celkové kapacitě 1.470 L a stojí pod 4 z 5 svodů. I po 14 dnech bez deště zbývá 260 L, podle spotřeby na 3-5 dní. I přes noční -3°C voda nezamrzá.
V souvislosti s vládou vyhlašovaným a sněmovnou opakovaně prodlužovaným Nouzovým stavem se všemi omezeními pro Vás bohužel až do 08.12.2020 nemůžeme vypsat žádné termíny akcí. Ty, co se konat měly, jsou zrušeny nebo přešly na online.
Dnes vyšel v týdeníku 5plus2 - Opavsko, Bruntálsko článek: "O střešní solární elektrárny je v Česku stále větší zájem", ve kterém se Radovan vyjadřuje k tématu.
Naše přírodní zahrada byla zveřejněna v seznamu přírodních zahrad.
Záhony jsme připravili na zimu. Doplnili jsme hlínu a pořádnou vrstvu mulče. Na záhonech nám ještě zůstávají zimní pórky, které budeme ještě dlouho postupně sklízet a taky bohaté mangoldy. Poslední dvě červené řepy sníme v následujících dnech.
Dnes bylo zveřejněno nové 52 minutové video o našem domě, přírodní zahradě a naší filozofii života v souladu s přírodou.
Podzimní výzdobou domu jsme přivítali letošní podzim.
Dýňové lampy osvětlují okna v noci.
Na zahradě jsme zahlédli z křoví skalníku zvěděvě vykukujícího nezvaného nájemníka podbití naší valbové střechy. V noci tam dělal hluk. Ne velký, takže velká tmavá huňatá kuna z jara to nebyla. Ta přeskočila z jabloně a vyhryzala velký otvor mezi okapem a taškami v montážní pěně, která tam zbyla po podobném nájezdu veverky předloni. Ťukání drápků o dřevo a tlumené údery tak prozradily dalšího nájezdníka - nádherně zbarvenou lasičku se světle hnědými zády a bílým bříškem. Máme pro ni na zahradě nejen hromadu dřeva, takže dům si necháme pro sebe.
Dlouhé 3 týdny bez deště prověřily náš pokus se sedmi 220 L sudy na jímání dešťové vody pro zálivku a splachování. Už zbývalo jen 100 L z 1.470 L zásoby, když se zatáhlo a přišel liják. Během pár hodin bylo doplněno do 100% na další týdny. S největší pravděpodobností počet sudů zvýšíme na 9.
Probíhají Dny otevřených dveří slunečních elektráren.
Po středečním obrovské návštěvě 3 tříd studentů Střední školy stavební a dřevozpracující dorazili i jednotlivci.
Dokonce pán až z Prostějova.
Probíhají Dny otevřených dveří slunečních elektráren. První přihlášení zaplňují nedělní odpolední a středeční dopolední termíny, volné zůstává zatím středeční odpoledne a celý čtvrtek 9-17 hodin. Dnes jsme přivítali a provedli manželský pár z Ostravy-Poruby, manželský pár z Bílovce a cyklistu, který dojel až z Frýdku-Místku (33 km jedním směrem po cyklostezkách).
Sklidili jsme poslední kousky brambor a mrkve.
Absolvovali jsme Den čisté mobility pořádaný Místní akční skupinou Opavsko (MAS). Vydařil se, jak zjistíte z popisu akce a fotogalerie.
Došlo na opravu 3 kompostérů. Byly moc zahloubené - při vydatných letošních deštích v nich stála dole voda. Doplnili jsme hlínu a vyvýšili je. Nerovnosti neřešíme, nasypaný terén si ještě sedne.
Zúčastnili jsme se v Praze osobně setkání Změny k lepšímu, konkrétně skupiny VODA, KRAJINA A ŽIVOT VE MĚSTECH. Probírala se 3 hlavní témata Správa vody v krajině, Zemědělství a potravinový systém a Veřejný prostor měst a obcí. Následně jsme označili hlavní kapitoly k řešení, a to Znečištění vody, Rychlý odtok vody, Zemědělská politika, Hospodaření s půdou, Industrializace živočišné výroby, Podpora cesty z vidlí na vidličku, Plýtvání vodou a Vysoká teplota ve městech. My budeme v dalších měsících řešit to poslední jmenované, tedy převážně chybějící zeleň.
Pokračujeme ve sklizni i letos stejně jako loni vydařeného pórku, okurek a rajčat.
Absolvovali jsme 3. sraz elektromobilů na Valašsku ve Valašském Meziříčí. Bylo to super, posuďte sami z reportáže místní televize. A nebo z popisu akce a fotogalerie.
V Hostětíně jsme se oba dva (Barča a Radovan) zúčastnili Letní školy ochrany klimatu 2020 s tématy soběstačnost a udržitelnost - domácnost, obec, stát. Moc inspirativních a programem nabitých 6 dní s příjemnými lidmi. Cestu jsme samozřejmě absolvovali jedním z našich 2 elektromobilů. Na místě proběhly předváděcí jízdy a zájemci si zkusili i řízení elektormobilu. No a po cestě jsme spolujízdou nabrali 2 účastníky. Pár fotek....
I naše zahrada letos trpí nájezdy španělských hnědých slimáků. Jak jsme si od kolegů a přátel ověřili, nejsme výjimkou v rámci celé ČR. Jsou přemnožení a sežerou úplně vše, včetně jedovatých konvalinek v našem svahu nad terasou. A vlezou úplně všude, šplhají po zdech domu a našli jsme je i na střeše. Nezbývá, než chytat je do pivních pastí, kelímků napůl zapuštěných kolem záhonů a do půlky naplněných levným pivem (např.Bertold z Alberta). Umístění přímo v záhonech je nevhodné, cestou slimák sežere záhon a pak ho zapije pivem. Nám se líbí tento poměr hlemýžďů a slimáků, bohužel to je letos hodně naopak.
Začalo silně pršet. S přestávkami předchozí noc, drobně ale vydatně i přes den..Už bylo na čase, v našich 7 sudech s kapacitou 1.470 litrů dešťové vody už zbývalo posledních cca 80 l. A to jsme od posledních dešťů poctivě zalévali a zároveň dešťovkou i splachovali. Po noci zbývalo doplnit zhruba 100 litrů, v poledne byly všechny sudy opět plné.
Sklízíme další úrodu: aronii, rajčata, cibuli, červený rybíz, pórek a mrkev, ředkvičkové lusky, okurky, celer a taky první letošní brambory.
Zpracováváme sklizenou a usušenou mátu.
Opět se nám ukázali ježci, tentokrát v páru a nechali se vyfotit.
První letošní sklizeň hrášku.
Pár brokolic jsme nestihli včas sklidit a tak nám krásně vykvetly.
Naše malá městská zahrada získala od ekologického institutu Veronica Certifikat-prirodni-zahrady potvrzující, že naše zahrada splňuje všechna pořebná kritéria, aby mohla být označována jako přírodní zahrada.
Po extrémně vydatném dešti nám na jedné straně pozemku nestíhala odtékat voda, vydatně živená stékající vodou ze sousedovic sadu nad námi. Z horní části pozemku tekla po schodech a vytvářela hezký splávek. Hromadila se za východem z garáže a vytvořila jezírko 10 metrů dlouhé a 15 cm hluboké. Podařilo se ji odvést jednoduše, pouhým otevřením nejbližšího svodu z okapní roury.
Sklizeň špenátu na dnešní oběd: bramborové noky se špenátem, cibulkou a česnekem.
Sklízíme kamčatské borůvky a lesní jahůdky, které se nám hezky rozrůstají pod další a další keře.
Intenzivně se připravujeme na Certifikaci přírodní zahrady. Aktuálně díky průběžným dešťům u nás vše roste doslova jako z vody.
Kromě poradenství, svezení a řízení elektormobilu zdarma na Jedu s dobou zastihnete Radovana i na Start driving, prvně 4.6.2020 Libros Ostrava-Přívoz 8-12 hodin.
Akce Den otevřených dveří FVE je přesunuta z června na září 2020.
Na třetím záhonu se objevil trs hub, bílý klobouk s lupeny. Jsou jedlé?
Akce Jedu s dobou se po koronaviru opět uskutečnila. A hned 2 běhy!
Na kvetoucí terase (kytky, tis, tavolníky, buxus) jsme si vyzkoušeli korejský veganský oběd.
Ještěrčí samička se ukázala v opěrné zdi mezi oběma teráskami.
Na stránce Přednášky, kurzy a workshopy přibyly nové akce pro Vás. Nevahájete se zastavit.
Rajčata a papriky nasazeny do velkých keramických květináčů s oporami, i do truhlíků.
Průšvih v době koronaviru. Podél plotu u kuchyně nasázeny fazole. Je to druh Corona!
Vlevo od studny jsme dokončili 2 nové terásky ve svahu pro červený rybíz, broskvoň, lesní jahody a trvalky.
Zazelenaly se levandule, rozkvetly a rozvoněly šeříky,
naprosto úchvatný je koberec pláménků.
Ve všech 3 bramborových věžích už vyrašily keříčky brambor, nahoru i do všech stran
Instalován poslední sedmý 220 L sud na dešťovku ke garáži, celková kapacita jímání vody je 1.540 L.
První nesmělé výhonky brambor na bramborové věži hranaté i na té nejstarší kulaté.
Na všechna 4 místa se sudy na dešťovku umístěny velké misky jako pítka pro ptáky a hmyz.
Instalován pátý 220 L sud na dešťovku před kuchyň, ani není vidět, kapacita vzrostla na 1.110 L.
Instalován šestý 220 L sud na dešťovku před koupelnu, docela hezky se vyjímá, kapacita je 1.320 L.
Otestovali jsme během 3 hodin deště plnění 4 nových sudů na dešťovou vodu. Plno, 880 L.
Instalovány dva 220 L sudy na dešťovku (zdvojené), celková kapacita jímání vody je 880 L.
Po zimě se objevil "náš" ježek. Vyspával pod morčičárnou v pytlích připravených na drcení větví.
Instalován druhý 220 L sud na dešťovku před kuchyň, ani není vidět, celková kapacita jímání vody je 440 L.
Kočka "na leasing" od sousedů. Princezna. Chodí k nám pít vodu z misek pro ptáky, vyvalovat se a spát. Nenechá se pohladit, uteče.
Terásky s byilinkami a keři angreštu a arónií doplněny pro snadnější přístup prkny z odkor.
Instalován první 220 L sud na dešťovku k zadnímu východu z garáže, krátký déšť ho naplnil.
Koronavir sice řádí, ale nákupy sazenic v Hornbachu nepočkají. O sudech na dešťovou vodu nemluvě, sucho trvá.
Ještěrky už nám chodí až do domu. Tahle čeká u obyvákových dveří na terasu.
Jarní fritování a grilování na terase, vege karbanátky, hranolky, steak z krčku a zelenina.
Na třetí záhon doplněno 10 cm hlíny, rozprostřen koňský hnůj, zalito. Čeká na mulč z hoblin.
Jarní sluníčko je ještě studené, morčátka zůstala v morčičárně. Kolem je vidět příprava na jarní práce.
Postaveny 3 bramborové věže, 2 kulaté, 1 hranatá. Za půl roku se uvidí, co v nich vyroste.
Dosazeny kytky do květináčů opěrné zdi a bylinky do terásek vpravo od studny.
Kváskový chléb se sádlem a škvarkama ze zabijačky s čerstvě natrhaným medvědím česnekem.
Vše, co jsme v jarním počasí na zahradě udělali, je dnes opět pod sněhem.
Stříhání a zmlazování keřů akumulátorovou pilou a plotostřihem Ryobi, tavolníky a svídy.
Sázení hrášku a další zeleniny do vyvýšených záhonů, zakryto geotextilií proti mrazíkům.
Dojídáme třetí vyvýšený záhon z loňska, kapustičky a mangold na něm vydržely celou zimu.
Prokaděnou a pročůranou podestýlkou od morčat průběžně mulčujeme (z hoblin zdarma z blízké pily).
Seřezané tavolníky obrazily, vzpamatoval se i zavíječem zimostrázovým zcela sežraný buxus.
Zpracováváme další dýně, vlastní i darované, bude z nich marmeláda.
Likvidujeme dýně, vlastní i darované, bude z nich marmeláda.
Založen nový kompost, ten tlející provrtán. Přes zimu dozrálý je už prakticky spotřebovaný.
Všechny pastiňáky ze záhonů po zimě vytaženy, budeme je krájet na kostičky a sušit.
Pozdrav jara v opěrné zdi. Stále kvetou čemeřice.
Elektromobilů přibývá. Plná nabíječka VŠB-TUO. 4 vozy. A také druhá nabíječka u jiné budovy. 3 vozidla.
Vyrostl a dorostl nám první letošní medvědí česnek. Silný.
Neplánový 3denní test elektromobilu Škoda CitiGo-e iV, jezdí dobře, rychlonabíjí pomalu. Hodně moc pomalu.
Sklízíme obří pastiňáky, stále rostou na záhonech kapustičky, průběžně je sbíráme a jíme syrové i spařené.
Lojové kuličky, zavěšené pod květináči jako krmítka ptáčkům, poctivě doplňujeme, jsou vděční.