Jíme dostatek ořechů a semen?

Většinou jsme zvyklí konzumovat ořechy pouze ve formě solené a opražené jako pochutinu ke sledování televize nebo jako pamlsek (např. mandle obalené v čokoládě) a semínka ve svém jídelníčku vídáme leda tak jako součást kupovaného pečiva nebo tyčinek. A to je škoda. Ořechy a semena obsahují mnoho pro nás důležitých živin. Ukrývají v sobě sílu, informace a všechny živiny pro růst celé rostliny. Níže uvádím důvody, proč bychom měli jíst ořechy a semínka na denní bázi.

 

Výhody konzumace ořechů a semen

  • Obsahují velké množství snadno stravitelných bílkovin (15-20%).
  • Obsahují velké množství esenciálních mastných kyselin.
  • Mají vysoký obsah draslíku a minimální obsah sodíku.
  • Vysoký obsah vitamínů sk. B, D, E, cholinu a lecitinu.
  • Vysoký obsah hořčíku, vápníku, železa a některých důležitých stopových prvků, např. selen, zinek, fosfor, měď, mangan.
  • Obsahují prospěšnou vlákninu.
  • Neobsahují cholesterol.
  • Posilují imunitní systém.
  • Pomáhají udržovat zdravou hladinu cholesterolu.
  • Působí jako prevence proti rakovině.
  • Zlepšují funkci mozku a nervového systému.
  • Vylepšují kardiovaskulární činnost.
  • Zlepšují stav kůže, nehtů a vlasů.
  • Posilují také naše kosti.
  • Jsou vhodné i pro diabetiky.

 

Co bychom si měli pohlídat

  • Někdo může být na ořechy nebo semena alergický.
  • V případě onemocnění žaludku či žlučníku můžou ořechy tyto orgány dráždit.
  • Tuky obsažené v ořechách a semenech mohou dlouhodobým a nešetrným skladováním snadno žluknout.
  • Mohou být napadeny plísněmi. Kontrolujme, zda kupované ořechy nejsou plesnivé!

 

Nákup a uchovávání ořechů a semen

Ideální je mít ořechy a semena v neloupané podobě a oloupat si je (jestli je to nutné) až před samotnou konzumací. To je pro nás téměř vždy časově nereálné nebo se jednoduše nedají na našem trhu ani koupit. Výjimkou jsou vlašské a lískové ořechy, které nám rostou buď na naší zahradě nebo na zahradě našich rodičů. Nebo si některé druhy můžeme koupit ještě nevyloupané, např. vlašáky, len, sezam, mák. Těm bychom měli dát určitě přednost. Konopná semínka neloupaná se hodí pouze na výrobu konopného "mléka".

Vylouskaná jádra i oloupaná semena uchovávejme v tmavé skleněné (keramické) nádobě v chladné místnosti nebo ledničce. Nevystavujme je teplu, světlu ani slunci. Tím oddalujeme žluknutí tuků v nich obsažených.

Dávejme přednost koupi celých semen a ořechů před jakkoliv mletými, sekanými nebo drcenými, které žluknou mnohem rychleji. Také si kupujme především nesolené a nepražené ořechy a semínka. Nevíme, v jakých (nevhodných) tucích byla pražena a kolik soli bylo použito.

 

Konzumace semen a ořechů

Nejpřínosnějším způsobem přípravy ořechů a semen je jejich namáčení na několik hodin před jejich konzumací. V takové formě jsou pro nás nejvýživnější a nejstravitelnější. Namáčením se v nich probudí život. Aktivují se v nich enzymy a klíčící síly. Látky v nich obsažené se tak pro nás stávají lépe využitelné, tuky a bílkoviny jsou stravitelnější. Takto namáčená semena nebo ořechy dále používáme v přípravě pokrmů. Ořechy jsou výborné jen tak samotné nebo je můžeme přidávat do salátů nebo i teplých jídel a moučníků. Větší semena se přidávají do těsta při pečení chleba nebo jiného pečiva, ale např. i do přílohových obilovin.

Malá semena bychom měli před konzumací vždy rozmixovat, aby mohlo naše tělo využít živiny v nich obsažené. Polkneme-li důkladně nerozkousané semínko, projde celým trávicím systémem v nezměněné podobě a prospěšné živiny z něj nezískáme. Tělo tak z něj nebude mít žádný prospěch. Pokousat důkladně len, mák, sezam nebo konopné semínko není jednoduché a je náročné na čas, proto je praktičtější semínka předem rozmixovat např. v mlýnku na kávu. Větší semena jako slunečnice nebo dýňové semínko by už neměl být problém důkladně rozkousat, ale i tato semena je možné předem rozmixovat. Pak je můžeme přidávat např. do obilných kaší.

Semena můžeme nechat naklíčit a konzumovat je v naklíčené formě nebo i s malými výhonky. Takto obsahují nejvíce živin a jsou lehce stravitelná.

Z ořechů a semen můžeme připravovat „mléka“. Postup je jednoduchý. Na několik hodin semena nebo ořechy namočíme, pak je rozmixujeme s vodou a přes plátno propasírujeme. Dochutíme čerstvým nebo sušeným ovocem, případně medem, obilným sladem či javorovým sirupem. Vyzkoušejte výživné makové, konopné nebo mandlové "mléko".

Ze sezamu si můžeme připravit gomasio, což je směs na sucho praženého sezamu a mořské soli a jeho následným rozmixováním. Takto slouží k dochucování zeleniny, rýže a obilovin. Uchováváme ho v lednici a nejpozději do týdne bychom jej měli sníst.

Můžeme si koupit sezamovou pastu Tahini, kterou si můžeme namazat na celozrnný knäckebrot nebo kolečka banánu či jiného ovoce/zeleniny nebo ji přidáváme např. do cizrnové pomazánky Hummus.

Z ořechů si můžeme vyrobit také ořechová másla. Rozmixujeme předem namočené ořechy na hustou pastu a tu pak rozředíme dle potřeby olejem za studena lisovaným. Ořechová másla můžeme mazat místo klasického másla na chléb a pečivo nebo je používáme při pečení moučníků nebo sušenek.

Tradiční chalva se vyrábí pouze ze sezamu a medu a můžou se do ní přidávat ořechy nebo sušené ovoce. V takové podobě je našemu tělu prospěšná. U kupované chalvy je třeba si ověřit složení. Často se do ní totiž přidává místo medu rafinovaný bílý cukr, další přísady a aditiva.

Příležitostně si můžeme také ořechy, mandle nebo semínka lehce osolit a opražit na pánvi nebo v troubě (80-120°C). Nejlépe po jejich předchozím namáčení. Pozor však na případné připálení. Znehodnotili bychom tím tuky v nich obsažené.

 

  

                    

 

 

 

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Reference

Hana Zemanová: BioAbecedář, vydavatel: Smart Press, vydáno v roce 2011, ISBN 978-80-87049-30-3.

Petř Fořt: Tak co mám jíst, vydavatel: Grada Publishing,a.s., vydáno v roce 2007, ISBN 978-80-247-1459-2

www.celostnimedicina.cz