Dům a domácnost

Od mládí směřujeme k samostatnému bydlení bez rodičů. Počínaje svým dětským pokojem a konče rodinným domem nebo bytem. I jako dospělí se stěhujeme. Vybíráme velikost bytu nebo domu, lokalitu, stavební materiály, zvažujeme různá technická řešení, dispozice domácnosti. Po stavbě nebo rekonstrukci zařizujeme domácnost nábytkem a potřebným vybavením. Vytváříme si zázemí, svůj soukromý prostor. Místo, kde strávíme mnoho let. DOMOV. Chceme se tam cítit bezpečně a pohodlně.

Každý dům nebo byt může dát člověku bezpečné a komfortní bydlení, zároveň však fungovat v souladu s přírodou. U nově stavěných rodinných i bytových domů lze použít k přírodě šetrné postupy a technologická řešení už při plánování stavby. Měnit hotové objekty je totiž podstatně složitější. Často technicky neřešitelné. Nebo za cenu velkého diskomfortu bydlení. Ale i v těchto případech je možné se zaměřit na přírodě šetrnější způsob vedení domácnosti, volbu čisticích prostředků, kosmetiky atp.. Nemusíme hledat způsoby, jak svým chováním a svou spotřebou co nejméně zatěžovat životní prostředí. Jsou tady a známe je. Jde jen o to postupně je začít používat v každodenní praxi. Každý jeden z nás může napomoci svým dílem, podle svých aktuálních možností. I hromada písku je složena z malých zrníček.

V části Dům a domácnost se zaměříme na možnosti šetrného bydlení jak po technické či stavební stránce, tak po stránce fungování domácnosti. Zaměříme se na témata jako uhlíková stopa, stavební materiály, zelené střechy, řízená rekuperace, využití dešťové a šedé vody, čisticí prostředky v domácnosti, minimalizace odpadů, bezobalové nakupování, recyklace odpadů atd.. Řekneme si, jak na to.

 

ČLÁNKY K TÉMATU DŮM A DOMÁCNOST BUDOU ZDE