-
20.1.2021
Pořízením fotovoltaické elektrárny pokrýváte spotřebu své domácnosti a snižujete si účty za elektřinu zejména přes den a od jara do podzimu. Zimní dny jsou krátké, zamračené, slunce je výjimkou. Na obrázku od našeho dodavatele elektřiny je vidět, jak spotřeba elektřiny v denním, Vysokém tarifu, od dubna postupně klesá a od října stoupá. Výjimkou jsou zde deštivý srpen a září, kdy elektrárna příliš nevyráběla. Díky vlastnictví elektromobilu máme také speciální tarif D27d elektromobilita, který nabízejí všichni obchodníci. 8 hodin denně, vždy od 22 do 6 hodin máme pro celý dům Nízký tarif. Prakticky za polovic. Využíváme jej proto nejen k nabíjení našich dvou elektromobilů, ale v podmračených a krátkých dnech i pro praní, žehlení, myčku a další na elektřinu náročné činnosti, které jindy pohání FVE. Díky tarifu dnes také jezdíme elektormobily zdarma. Protože za elektřinu dnes platíme stejně, nebo i méně, než v době, kdy jsme elektromobily neměli.
-
19.1.2021
Fotovoltaické panely i solární ohřev vody pod sněhovou pokrývkou sice funguje, ale málo. Takže odmetáme panely pokryté sněhem pravidelně každé ráno. Máme na to 3 metrový žebřík a 4 metrovou teleskopickou tyč se smetáčkem. Výsledkem je celodenní výroba a zanedbatelné navýšení času potřebného k odmetání přístupového chodníku k domovním dveřím a vjezdu ke garáži. Bonusem je posilovna zdarma na čerstvém vzduchu. Jinak se sice sníh v průběhu dne ohřátím panelů částečně rozpustí a sjede, ale obvykle se na hranách panelů nakupí a přes noc zmrzne Do oblevy ho dolů nedostaneme a výroba je pak nula nula nic. Takhle máme v poledne z 3,6 kWp FVE na jih, zataženo, výkon 0,6 kW. A ohříváme vodu dvěma panely na západ, zataženo, venku +2°C, panely +20°C. Solární ohřev je vyfocen o 2 dny dříve, svítilo slunce a byla to jiná jízda.
-
12.1.2021
O víkendu jsme se zúčastnili akce České společnosti ornitologické PTAČÍ HODINKA. Šlo o sčítání přezimujících druhů ptáků po celé ČR. Zapisují se vždy nejvyšší počty současného výskytu každého druhu, aby se nedublovaly. A jak dopadl náš pozemek v Ostravě-Plesné, konkrétně v horní části zahrady? Favoritem jsou sýkorky a vrabci. Z obvyklé rodinky kosů se dostavila jen 1 samička, jejich oblíbené místo jsou naše komposty na opačné straně domu. Překvapením se stal nájezd mlynaříků dlouhoocasých. Pozorovali jsme přes den v poledne a odpoledne. Venku mráz -3°C, slunečno a zbytky sněhu. A ano, velkému výskytu pomohly jak keře a stromy na naše pozemku, tak lojové koule a krmítko s dýňovými semeny.
Sýkorky koňadry 8
Sýkorky modřinky 4
Vrabci polní 12
Vrabci domácí 2
Hrdličky zahradní 3
Zvonci zelení 2
Pěnkavy obecné 2
Mlynaříci dlouhoocasí 8
Kos 1
a neznámý maličký druh, velmi neposedný, 2.
-
9.1.2021
Zapojujeme se do celorepublikového sčítání ptactva v akci PTAČÍ HODINKA. Protože naše přírodní zahrada je ptáků plná celoročně, je to ideální místo k jejich sčítání. A co Vy? Zapojit se může každý! Sčítání probíhá tento víkend a podrobné instrukce, jak na to, naleznete zde.
-
8.1.2021
Dnes se mi podařilo vyfotit sýkorku zblízka při krmení. 
Tyto lojové koule zavěšujeme pro místní ptactvo na stromy během zimního období.
-
6.1.2021

Také záhony nám pokryl sníh. Přesto stále sklízíme pórek a mangold.
Pórek máme na zimu zamulčován 10 cm vrstvou hoblin.
-
23.12.2020
Druhá polovina listopadu a prosinec byly opravdu suché měsíce. Experiment se splachováním dešťovkou tak neměl opakovaně kde brát. Přešli jsme na šedou vodu díky koupelím a mytí vlasů 4 osob nad vanou. Mytí hlavy 1 osoby dá 30-50 L, koupel klidně 150 L šedé vody na splachování. Tedy na 1-3 dny. Krátký deštík před dvěma dny přinesl 120 L dešťovky no a ode dneška prší průběžně po troškách pořád. Hhned ráno jsme byli na 720 L. Opět splachujeme dešťovkou a ještě dlouho budeme.
-
7.12.2020
Přidali jsme se k české Mapě komunitních zahrad a kompostérů https://www.mapko.cz/
Tu naši najdete pod odkazem Malá městská zahrada na okraji velkoměsta
https://www.mapko.cz/591647-mala-mestska-zahrada-na-okraji-velkomesta
-
4.12.2020
Díky oblevě, kdy teplota z -6°C vystoupala na +11°C, jsme otevřeli víka sudů s dešťovkou. V mrazu jsme měli obavy z poškození. Ukázalo se, že led o tloušťce cca 2 cm byl jen na povrchu a podél stěn horní třetiny plných sudů. Stačilo tedy za mrazu jen rozbít horní slupku a ponořit kyblík. Nová zkušenost, masa 210 L vody opravdu jen tak nepromrzne. Díky rozmrzlé hadici tak už opět splachujeme dešťovkou. Jakmile začnou hrozit mrazy, dáme si 2 sudy do garáže a vodu do nich elektrickým čerpadlem z venkovních sudů odčerpáme.
-
3.12.2020
Vytrvalý nedělní sníh s deštěm částečně doplnil zásoby dešťovky, 4 sudy ze 7. Následně se prudce ochladilo a to jsme podcenili. Po 2 dnech nočních teplot okolo -6°C zmrzla voda ve výtokové hadici sudu a na poklep i obsah sudů. Na 3 dny jsme přešli na šedou vodu, protože zimní čas přinesl požitek z teplé koupele s vonnými solemi. A 1 vana znamená 100-150 L vody ke splachování. Ale i ta došla.
-
28.11.2020
Experiment se zadržováním dešťové vody ze střechy domu na zalévání a splachování došel na hranu. Neprší. Aktuálně jsou sudy suché. Všech 7. Ranní mrazík a jinovatka na západní střeše přispěly po roztátí 80 L. Máme tak v konvích a kyblících posledních 130 L vody. Vydržíme splachovat 1-2 dny.
-
20.11.2020
Sedmý měsíc (od 25.4.2020) pokračuje náš experiment se zadržováním dešťové vody ze střechy domu v sudech na zalévání a splachování. Máme jich 7 o celkové kapacitě 1.470 L a stojí pod 4 z 5 svodů. I po 14 dnech bez deště zbývá 260 L, podle spotřeby na 3-5 dní. I přes noční -3°C voda nezamrzá.
-
19.11.2020
V souvislosti s vládou vyhlašovaným a sněmovnou opakovaně prodlužovaným Nouzovým stavem se všemi omezeními pro Vás bohužel až do 08.12.2020 nemůžeme vypsat žádné termíny akcí. Ty, co se konat měly, jsou zrušeny nebo přešly na online.
-
13.11.2020
Dnes vyšel v týdeníku 5plus2 - Opavsko, Bruntálsko článek: "O střešní solární elektrárny je v Česku stále větší zájem", ve kterém se Radovan vyjadřuje k tématu.
-
8.11.2020
Naše přírodní zahrada byla zveřejněna v seznamu přírodních zahrad.
-
28.10.2020
Záhony jsme připravili na zimu. Doplnili jsme hlínu a pořádnou vrstvu mulče. Na záhonech nám ještě zůstávají zimní pórky, které budeme ještě dlouho postupně sklízet a taky bohaté mangoldy. Poslední dvě červené řepy sníme v následujících dnech.
-
26.10.2020
Dnes bylo zveřejněno nové 52 minutové video o našem domě, přírodní zahradě a naší filozofii života v souladu s přírodou.
-
19.10.2020
Podzimní výzdobou domu jsme přivítali letošní podzim.
Dýňové lampy osvětlují okna v noci.
-
2.10.2020
Na zahradě jsme zahlédli z křoví skalníku zvěděvě vykukujícího nezvaného nájemníka podbití naší valbové střechy. V noci tam dělal hluk. Ne velký, takže velká tmavá huňatá kuna z jara to nebyla. Ta přeskočila z jabloně a vyhryzala velký otvor mezi okapem a taškami v montážní pěně, která tam zbyla po podobném nájezdu veverky předloni. Ťukání drápků o dřevo a tlumené údery tak prozradily dalšího nájezdníka - nádherně zbarvenou lasičku se světle hnědými zády a bílým bříškem. Máme pro ni na zahradě nejen hromadu dřeva, takže dům si necháme pro sebe.
-
28.9.2020
Dlouhé 3 týdny bez deště prověřily náš pokus se sedmi 220 L sudy na jímání dešťové vody pro zálivku a splachování. Už zbývalo jen 100 L z 1.470 L zásoby, když se zatáhlo a přišel liják. Během pár hodin bylo doplněno do 100% na další týdny. S největší pravděpodobností počet sudů zvýšíme na 9.
-
24.9.2020
Probíhají Dny otevřených dveří slunečních elektráren.
Po středečním obrovské návštěvě 3 tříd studentů Střední školy stavební a dřevozpracující dorazili i jednotlivci.
Dokonce pán až z Prostějova.
-
20.9.2020
Probíhají Dny otevřených dveří slunečních elektráren. První přihlášení zaplňují nedělní odpolední a středeční dopolední termíny, volné zůstává zatím středeční odpoledne a celý čtvrtek 9-17 hodin. Dnes jsme přivítali a provedli manželský pár z Ostravy-Poruby, manželský pár z Bílovce a cyklistu, který dojel až z Frýdku-Místku (33 km jedním směrem po cyklostezkách).
-
12.9.2020
Sklidili jsme poslední kousky brambor a mrkve.
Absolvovali jsme Den čisté mobility pořádaný Místní akční skupinou Opavsko (MAS). Vydařil se, jak zjistíte z popisu akce a fotogalerie.
-
5.9.2020
Došlo na opravu 3 kompostérů. Byly moc zahloubené - při vydatných letošních deštích v nich stála dole voda. Doplnili jsme hlínu a vyvýšili je. Nerovnosti neřešíme, nasypaný terén si ještě sedne.
-
4.9.2020
Zúčastnili jsme se v Praze osobně setkání Změny k lepšímu, konkrétně skupiny VODA, KRAJINA A ŽIVOT VE MĚSTECH. Probírala se 3 hlavní témata Správa vody v krajině, Zemědělství a potravinový systém a Veřejný prostor měst a obcí. Následně jsme označili hlavní kapitoly k řešení, a to Znečištění vody, Rychlý odtok vody, Zemědělská politika, Hospodaření s půdou, Industrializace živočišné výroby, Podpora cesty z vidlí na vidličku, Plýtvání vodou a Vysoká teplota ve městech. My budeme v dalších měsících řešit to poslední jmenované, tedy převážně chybějící zeleň.
-
31.8.2020
Pokračujeme ve sklizni i letos stejně jako loni vydařeného pórku, okurek a rajčat.
-
29.8.2020
Absolvovali jsme 3. sraz elektromobilů na Valašsku ve Valašském Meziříčí. Bylo to super, posuďte sami z reportáže místní televize. A nebo z popisu akce a fotogalerie.
-
21.8.2020
V Hostětíně jsme se oba dva (Barča a Radovan) zúčastnili Letní školy ochrany klimatu 2020 s tématy soběstačnost a udržitelnost - domácnost, obec, stát. Moc inspirativních a programem nabitých 6 dní s příjemnými lidmi. Cestu jsme samozřejmě absolvovali jedním z našich 2 elektromobilů. Na místě proběhly předváděcí jízdy a zájemci si zkusili i řízení elektormobilu. No a po cestě jsme spolujízdou nabrali 2 účastníky. Pár fotek....
-
20.8.2020
I naše zahrada letos trpí nájezdy španělských hnědých slimáků. Jak jsme si od kolegů a přátel ověřili, nejsme výjimkou v rámci celé ČR. Jsou přemnožení a sežerou úplně vše, včetně jedovatých konvalinek v našem svahu nad terasou. A vlezou úplně všude, šplhají po zdech domu a našli jsme je i na střeše. Nezbývá, než chytat je do pivních pastí, kelímků napůl zapuštěných kolem záhonů a do půlky naplněných levným pivem (např.Bertold z Alberta). Umístění přímo v záhonech je nevhodné, cestou slimák sežere záhon a pak ho zapije pivem. Nám se líbí tento poměr hlemýžďů a slimáků, bohužel to je letos hodně naopak.
-
19.8.2020
Začalo silně pršet. S přestávkami předchozí noc, drobně ale vydatně i přes den..Už bylo na čase, v našich 7 sudech s kapacitou 1.470 litrů dešťové vody už zbývalo posledních cca 80 l. A to jsme od posledních dešťů poctivě zalévali a zároveň dešťovkou i splachovali. Po noci zbývalo doplnit zhruba 100 litrů, v poledne byly všechny sudy opět plné.
-
9.8.2020
Sklízíme další úrodu: aronii, rajčata, cibuli, červený rybíz, pórek a mrkev, ředkvičkové lusky, okurky, celer a taky první letošní brambory.
-
6.8.2020
Zpracováváme sklizenou a usušenou mátu.
-
13.7.2020
Opět se nám ukázali ježci, tentokrát v páru a nechali se vyfotit.
-
12.7.2020
První letošní sklizeň hrášku.
-
5.7.2020
Pár brokolic jsme nestihli včas sklidit a tak nám krásně vykvetly.
-
28.6.2020
Naše malá městská zahrada získala od ekologického institutu Veronica Certifikat-prirodni-zahrady potvrzující, že naše zahrada splňuje všechna pořebná kritéria, aby mohla být označována jako přírodní zahrada.
-
19.6.2020
Po extrémně vydatném dešti nám na jedné straně pozemku nestíhala odtékat voda, vydatně živená stékající vodou ze sousedovic sadu nad námi. Z horní části pozemku tekla po schodech a vytvářela hezký splávek. Hromadila se za východem z garáže a vytvořila jezírko 10 metrů dlouhé a 15 cm hluboké. Podařilo se ji odvést jednoduše, pouhým otevřením nejbližšího svodu z okapní roury.
-
12.6.2020
Sklizeň špenátu na dnešní oběd: bramborové noky se špenátem, cibulkou a česnekem.
Sklízíme kamčatské borůvky a lesní jahůdky, které se nám hezky rozrůstají pod další a další keře.
-
5.6.2020
Intenzivně se připravujeme na Certifikaci přírodní zahrady. Aktuálně díky průběžným dešťům u nás vše roste doslova jako z vody.
-
29.5.2020
Kromě poradenství, svezení a řízení elektormobilu zdarma na Jedu s dobou zastihnete Radovana i na Start driving, prvně 4.6.2020 Libros Ostrava-Přívoz 8-12 hodin.
-
26.5.2020
Akce Den otevřených dveří FVE je přesunuta z června na září 2020.
-
25.5.2020
Na třetím záhonu se objevil trs hub, bílý klobouk s lupeny. Jsou jedlé?
-
22.5.2020
Akce Jedu s dobou se po koronaviru opět uskutečnila. A hned 2 běhy!
-
20.5.2020
Na kvetoucí terase (kytky, tis, tavolníky, buxus) jsme si vyzkoušeli korejský veganský oběd.
Ještěrčí samička se ukázala v opěrné zdi mezi oběma teráskami.
-
19.5.2020
Na stránce Přednášky, kurzy a workshopy přibyly nové akce pro Vás. Nevahájete se zastavit.
-
17.5.2020
Rajčata a papriky nasazeny do velkých keramických květináčů s oporami, i do truhlíků.
Průšvih v době koronaviru. Podél plotu u kuchyně nasázeny fazole. Je to druh Corona!
-
16.5.2020
Vlevo od studny jsme dokončili 2 nové terásky ve svahu pro červený rybíz, broskvoň, lesní jahody a trvalky.
-
14.5.2020
Zazelenaly se levandule, rozkvetly a rozvoněly šeříky,
naprosto úchvatný je koberec pláménků.
-
10.5.2020
Ve všech 3 bramborových věžích už vyrašily keříčky brambor, nahoru i do všech stran
-
6.5.2020
Instalován poslední sedmý 220 L sud na dešťovku ke garáži, celková kapacita jímání vody je 1.540 L.
První nesmělé výhonky brambor na bramborové věži hranaté i na té nejstarší kulaté.
-
5.5.2020
Na všechna 4 místa se sudy na dešťovku umístěny velké misky jako pítka pro ptáky a hmyz.
-
4.5.2020
Instalován pátý 220 L sud na dešťovku před kuchyň, ani není vidět, kapacita vzrostla na 1.110 L.
Instalován šestý 220 L sud na dešťovku před koupelnu, docela hezky se vyjímá, kapacita je 1.320 L.
-
1.5.2020
Otestovali jsme během 3 hodin deště plnění 4 nových sudů na dešťovou vodu. Plno, 880 L.
-
30.4.2020
Instalovány dva 220 L sudy na dešťovku (zdvojené), celková kapacita jímání vody je 880 L.
Po zimě se objevil "náš" ježek. Vyspával pod morčičárnou v pytlích připravených na drcení větví.
-
26.4.2020
Instalován druhý 220 L sud na dešťovku před kuchyň, ani není vidět, celková kapacita jímání vody je 440 L.
Kočka "na leasing" od sousedů. Princezna. Chodí k nám pít vodu z misek pro ptáky, vyvalovat se a spát. Nenechá se pohladit, uteče.
-
25.4.2020
Terásky s byilinkami a keři angreštu a arónií doplněny pro snadnější přístup prkny z odkor.
Instalován první 220 L sud na dešťovku k zadnímu východu z garáže, krátký déšť ho naplnil.
Koronavir sice řádí, ale nákupy sazenic v Hornbachu nepočkají. O sudech na dešťovou vodu nemluvě, sucho trvá.
-
24.4.2020
Ještěrky už nám chodí až do domu. Tahle čeká u obyvákových dveří na terasu.
-
21.4.2020
Jarní fritování a grilování na terase, vege karbanátky, hranolky, steak z krčku a zelenina.
-
10.4.2020
Na třetí záhon doplněno 10 cm hlíny, rozprostřen koňský hnůj, zalito. Čeká na mulč z hoblin.
Jarní sluníčko je ještě studené, morčátka zůstala v morčičárně. Kolem je vidět příprava na jarní práce.
-
9.4.2020
Krásné KORONAKONOCE!
-
5.4.2020
Postaveny 3 bramborové věže, 2 kulaté, 1 hranatá. Za půl roku se uvidí, co v nich vyroste.
Dosazeny kytky do květináčů opěrné zdi a bylinky do terásek vpravo od studny.
-
4.4.2020
Kváskový chléb se sádlem a škvarkama ze zabijačky s čerstvě natrhaným medvědím česnekem.
-
30.3.2020
Vše, co jsme v jarním počasí na zahradě udělali, je dnes opět pod sněhem.
-
29.3.2020
Stříhání a zmlazování keřů akumulátorovou pilou a plotostřihem Ryobi, tavolníky a svídy.
Sázení hrášku a další zeleniny do vyvýšených záhonů, zakryto geotextilií proti mrazíkům.
Dojídáme třetí vyvýšený záhon z loňska, kapustičky a mangold na něm vydržely celou zimu.
Prokaděnou a pročůranou podestýlkou od morčat průběžně mulčujeme (z hoblin zdarma z blízké pily).
Seřezané tavolníky obrazily, vzpamatoval se i zavíječem zimostrázovým zcela sežraný buxus.
-
23.3.2020
Zpracováváme další dýně, vlastní i darované, bude z nich marmeláda.
-
21.3.2020
Likvidujeme dýně, vlastní i darované, bude z nich marmeláda.
Založen nový kompost, ten tlející provrtán. Přes zimu dozrálý je už prakticky spotřebovaný.
-
7.3.2020
Všechny pastiňáky ze záhonů po zimě vytaženy, budeme je krájet na kostičky a sušit.
Pozdrav jara v opěrné zdi. Stále kvetou čemeřice.
-
5.3.2020
Elektromobilů přibývá. Plná nabíječka VŠB-TUO. 4 vozy. A také druhá nabíječka u jiné budovy. 3 vozidla.
Vyrostl a dorostl nám první letošní medvědí česnek. Silný.
Neplánový 3denní test elektromobilu Škoda CitiGo-e iV, jezdí dobře, rychlonabíjí pomalu. Hodně moc pomalu.
Sklízíme obří pastiňáky, stále rostou na záhonech kapustičky, průběžně je sbíráme a jíme syrové i spařené.
-
29.2.2020
Lojové kuličky, zavěšené pod květináči jako krmítka ptáčkům, poctivě doplňujeme, jsou vděční.