Přírodní zahrada

Vytváříme zdravý prostor plný života kolem svého obydlí. Zahradu udržujeme přirozeným způsobem bez používání jedovatých přípravků. Chceme mít zdravou, živou a krásnou zahradu, a proto na ní hospodaříme permakulturním způsobem. Pro tento typ zahradního hospodaření se používá také ekvivalentní pojem ekozahrada.

Naši zahradu jsme zakládali v roce 2000 s pomocí zahradníků jako výhradně okrasnou a bezúdržbovou. Znamenalo to, že jsme si nezbytnou zahradní údržbu 2x za rok zaplatili, přenechali jsme to kompletně zahradníkům a o nic se nestarali. Takto nám to vyhovovalo zhruba prvních 13 let. Pak jsme se však začali postupně dostávat k informacím o permakultuře, začali jsme objevovat chemii v potravinách, kosmetice, prakticky ve všem kolem nás. Začaly nás zajímat širší souvislosti a možnosti zdravého způsobu života. Objevili jsme možnosti smysluplného zahradničení podle přírodních zákonitostí. A rozhodli jsme se vytvořit si z naší zahrady Rajskou zahradu - takový náš malý Ráj na Zemi, kde se nám bude dobře pobývat – pracovat, sportovat, hrát si, odpočívat, setkávat se s přáteli.

Zahradu jsme tedy začali měnit. Zahradníky jsme přestali potřebovat.  Začali jsme nahrazovat některé okrasné keře keři jedlými. Vybrali jsme místa, na kterých jsme místo okrasných rostlin vybudovali bylinkové terásky. Na volné ploše jsme postavili 3 velké zeleninové záhony a začali také hromadit a používat kompost.

Vytváříme příznivé podmínky pro trvalou přítomnost nejrůznějších živočichů - čím více druhů, tím lépe. Pouze s pomocí rozmanité skladby živáčků může zahrada prosperovat, tedy vyvíjet se přirozeně harmonicky. Husté, neprostupné keře, divoký koutek, suchá stanoviště nebo naopak vodní prvky tomuto velmi napomáhají, stejně jako druhová rozmanitost rostlin, hmyzí domečky, hadník, ježkovník či škvoří domečky. Existuje spousta vychytávek a tipů, jak si do zahrady přilákat a udržet nejrůznější živočichy. Odměnou je nejen vyvážený ekosystém na naší zahradě, ale i pastva pro naše oči – nejen na krásně kvetoucí rostliny, ale i na nejrůznější ptáky, motýly a další hmyz, ježky, žáby a ještěrky…

Do zahrady postupně zabudováváme větší či menší měrou samozásobení vlastními potravinami, tedy pěstujeme jedlé plodiny a to v závislosti na její velikosti, našich časových možnostech i chuti. Zkoušíme různé druhy zeleniny a různé odrůdy. Upřednostňujeme ty, které jsou optimální pro naše klimatické a půdní podmínky. Pěstujeme ovoce a jednoletou zeleninu i bylinky, ale využíváme také vytrvalé rostliny a divoké byliny rostoucí na naší zahradě nebo v blízkém okolí.

Nadále pokračujeme v přeměně okrasné zahrady v živou, jedlou zahradu podle permakulturních principů. Už nyní je místem, které je plné života, barev, vůní a zvuků přírody samotné. Dává nám kvalitní živou stravu. Na takové zahradě je však pořád co vylepšovat. Je to nekončící smysluplný proces tvoření.

 

ČLÁNKY K TÉMATU PŘÍRODNÍCH ZAHRAD ZDE

Konzultace k tématům Přírodní zahrada: Barbora Burkovičová, E-mail: barbora.burkovicova@seznam.cz