Stravování

Jíme dostatek ořechů a semen?

30.5.2021 

Většinou jsme zvyklí konzumovat ořechy pouze ve formě solené a opražené jako pochutinu ke sledování televize nebo jako pamlsek (např. mandle obalené v čokoládě) a semínka ve svém jídelníčku vídáme leda tak jako součást kupovaného pečiva nebo tyčinek. A to je škoda. Ořechy a semena obsahují mnoho pro nás důležitých živin. Ukrývají v sobě sílu, informace a všechny živiny pro růst celé rostliny. Níže uvádím důvody, proč bychom měli jíst ořechy a semínka na denní bázi. 

číst celý článek

 

Luštěniny

14.4.2021

Luštěniny Luštěniny jsou další kapitolou našeho stravování, kterou bychom neměli opomíjet. Naši předci jedli luštěniny téměř denně, my se jim však většinou vyhýbáme. Přicházíme tak o cenný zdroj prospěšných živin.

Podívejme se tedy na luštěniny zblízka. V čem jsou nám přínosem, na co bychom si měli dát pozor a jak s nimi pracovat, abychom z nich měli největší prospěch?

číst celý článek

 

Slepičí vejce jako součást lidské výživy?

4.3.2021 

Všechna vejce v sobě nesou zárodek života. Stejně jako v rostlinné říši semena rostlin. I my lidé, pocházíme z miniaturních vajíček. Obsahují veškerou informaci k životu. Mají v sobě v koncentrované podobě vše potřebné pro to, aby z tohoto zárodku vzešel a vyvíjel se nový život - nový živý tvor. Sýkorka, slepice, medvěd, velryba, i člověk... Stejně jako ze semen vzejde nová rostlina. Mrkev, jabloň, dub,... Ve vejcích jsou uloženy úplně všechny informace, aby vznikl život v jeho dokonalé, předurčené formě. A nejen aby vznikl, ale také aby uměl nový živý tvor nebo rostlina projít všemi životními situacemi.

číst celý článek

 

Nápoje

15.2.2021

Nejrůznější nápoje patří neodmyslitelně do našich životů. Dopřáváme si jak teplé, horké, tak i studené či přímo ledové nápoje nejrůznějších chutí. V minulém článku jsem psala důležité informace o pití kvalitní čisté vody, která by měla v našem pitném režimu dominovat. Jiné nápoje naše tělo nepotřebuje, z principu se jedná o zbytečnost. Musíme si uvědomit, komu chceme prospět, zda našemu tělu nebo nápojovému průmyslu.

číst celý článek

 

Pijme čistou vodu

11.1.2021

Bez vody bychom nemohli existovat. Lidské tělo je tvořeno ze 70 % vodou, stejně tak i naše Země. Voda je pro nás nejpřirozenější tekutinou a nedá se ničím nahradit. Je tedy velice důležité, jakou vodu pijeme a kolik. Krev obsahuje 82%, svaly 70%, kosti 25% vody. Není divu, že bez vody brzy zemřeme. To nám asi nehrozí. Co nám však hrozí, jsou zdravotní potíže buď ze špatné kvality vody, nebo z jiných tekutin. To, co naše tělo potřebuje, je čistá, kvalitní, přírodní, živá voda. Kvalita pitné vody musí být u nás na prvním místě. 

číst celý článek

 

Mléko a mléčné výrobky 

14.12.2020

Mléko a mléčné výrobky jsou další kontroverzní potravinou dnešní doby. Mají jak své zastánce, tak odpůrce. Těch druhých, zdá se, v poslední době přibývá. Prodej mléka a mléčných výrobků přináší potravinářskému průmyslu nemalé zisky, a proto je jejich konzumace neustále značně propagována. Mléko je nám doporučováno zejména pro vysoký obsah vápníku. Obsahuje také např. bílkoviny a vitamíny A, D, B12.

číst celý článek

 

Jíst či nejíst maso?

13.11.2020

Maso zvířat a výrobky z masa se vyskytují v našem jídelníčku dlouhou dobu. Zdá se, že je pro naši výživu důležitým prvkem. Je to ale opravdu tak? Otázkou stále zůstává, zda je pro nás nezbytné získávat živiny právě z masa zvířat. Diskuzí se vede na téma: „Konzumovat maso nebo ne?“ stále mnoho a nacházíme ve společnosti jak zastánce, tak i odpůrce konzumace masa a to i v řadách odborníků na výživu. 

číst celý článek 

 

Tuky ve stravě

25.10.2020

Tuky patří mezi esenciální makroživiny. Jsou pro nás nenahraditelným zdrojem energie. V posledních desetiletích jsou tuky velmi diskutovanou oblastí výživy. Jak už to tak bývá, zatímco některé tuky a oleje nám prospívají, jiné nám škodí. Máme přehled o tom, jaké tuky vlastně konzumujeme a v jakém množství?

číst celý článek

 

Kvásek nebo kvasnice? 

19.9.2020

Pečivo upečené s kvasnicemi Chléb a pečivo. Jíme je každý den, jsme na ně zvyklí a chutnají nám. Mnozí z nás si ani nedokáží představit svůj jídelníček bez pečiva. Mají pocit, že by zůstali hladem. Ano, jsme na pečivo navyklí, často doslova závislí. Zde se podíváme, jak to s tím pečivem je.

K výrobě chleba je zapotřebí nezbytná ingredience, která má kypřící funkci a zajistí, aby bylo pečivo pěkně nadýchané. Potřebujeme ingredienci, která vyvolává kvasný proces. 

číst celý článek

 

Zařaďme do stravy více druhů obilovin 

10.8.2020

ObilovinyProtože je naše strava plná potravin na bázi pšenice a mnozí z nás jsme na ní doslova závislí, do velké míry pšenice ovlivňuje fungování našeho těla, bohužel k horšímu. V předchozím článku jsem zmiňovala nevýhody dnešní přešlechtěné pšenice, která stále v našem jídelníčku převažuje. Přitom máme k dispozici mnoho jiných, výživnějších a nezatěžujících obilovin.

číst celý článek

 

Dnešní pšenice a její původní odrůdy

18.7.2020

Pšenice setáV posledních desetiletích jsme si navykli na stravu, která je založena především na novodobé pšenici seté. Zamysleme se na chvíli nad tím, co každý den jíme. Jaká základní surovina v našem jídelníčku převládá? Dojdeme rychle k závěru, že pšenici máme na talíři každý den, většinou dokonce několikrát denně. Chléb, sladké nebo slané pečivo na snídani, svačiny, večeře. Těstoviny, ovocné, bramborové nebo houskové knedlíky, noky, pizzu na oběd či večeři. Buchty, moučníky, oplatky, tyčinky, palačinky, lívance, dorty, aj. ke kávičce… Jsme zahlceni pšenicí. 

číst celý článek

 

Bílá vs. celozrnná mouka

12.6.2020

Bílá vs. celozrnná mouka Velký díl v našem stravování zaujímají obiloviny v podobě chleba, nejrůznějšího pečiva, těstovin, dezertů a jiných pochutin, které jsou vyrobeny téměř výhradně z pšenice. Jiné druhy obilovin jako jsou žito, ječmen, oves, pohanka, jáhly (proso) či kukuřice, výrobci nepoužívají takřka vůbec. Pro své obilné výrobky využívají především pšenici v podobě bílé rafinované mouky. Ta se stala základem naší stravy v posledních desetiletích. Bohužel.

číst celý článek

 

O cukru 2. část

8.5.2020

V první části pojednání o cukru jsem psala o základních faktech rafinovaného cukru. O tom, jak se vyrábí, i o tom, proč je pro nás tak škodlivý. V této druhé části začneme nejprve informací, jakou roli hraje v procesu konzumace cukrů slinivka břišní a co je to glykemický index. Nakonec si rozdělíme prodávané druhy sladivých potravin na nevhodné a ty přínosnější. 

číst celý článek

 

O cukru 1. část

10.4.2020

CUKR. BÍLÝ CUKR. Všichni ho známe, všichni ho jíme. Cukr provází lidstvo už několik století. Nedovedeme si bez něj představit náš jídelníček. Většina z nás už ale asi také zaznamenala, že se o něm hovoří jako o tzv. bílém jedu. 

číst celý článek

 

Éčka v potravinách

15.3.2020

Éčka v potravinách Je-li výchozí surovina zpracovávána v rámci výrobního procesu do výsledné potraviny, používá se dnes spousta přídatných látek (aditiv). Bývají označovány jako „Éčka“ a na balení každé potraviny musí být ve složení uvedeny pod označením písmene „E“. Výrobci je používají pro vylepšení vlastností dané potraviny a zjednodušení výrobního procesu. Éčka mohou být přírodního původu, ale většina z nich jsou uměle vytvořené látky zatěžující naše tělo

číst celý článek

 

Základní kvalita potravin

18.2.2020

Pozor jed V tomto článku předkládám k zamyšlení základní informace o kvalitě potravin. Jedná se o zátěže, které se dostávají do potravin, než se objeví v ochodech. Ještě před tím, než se k nim dostaneme my, konzumenti. Domnívám se, že tyto informace by nás měly zajímat. Jsou to fakta, která jsou základním stavebním kamenem celého našeho stravovacího systémuKaždý, nechť si udělá vlastní úsudek a řídí se podle něj.

číst celý článek

 

Kdo nám poradí?

20.1.2020

Kdo nám poradí? Vypadá to tak, že kolik je nás lidí, tolik existuje názorů na to, co je a co není zdravé. V každém knihkupectví najdeme plné regály nabízející knihy o stravování, nejrůznější kuchařky i rady, jak zhubnout nebo jak se pomocí stravy vyléčit. Existuje mnoho výživových směrů. O každém si můžeme zjistit informace jak o samotné filozofii daného typu stravování, tak i návody na přípravu jídla. 

číst celý článek

 

Víme, co jíme? 

14.12.2019

Víme, co jíme? Proč vlastně jíme, to víme všichni. Vůbec nad tím nepřemýšlíme. Občas si můžeme dopřát velmi ozdravný krátkodobý půst, nicméně dlouhodobě jíst potřebujeme. Většina z nás ještě není na takové úrovni, abychom se mohli živit pránou, i když i to nás možná jednou všechny čeká… Momentálně je však strava pro naše tělo důležitým palivem. Jídlo nám dodává energii a také jednotlivé živiny. 

číst celý článek

 

Aktuality

 • 28.10.2021

  Nové termíny kurzů vypsány!!! 

   

  Zatím tedy pro tyto kurzy:

   

  Otužováním ke zdraví a radosti (1-denní kurz)

   

  Sám sobě výživovým poradcem (víkendový kurz).

   

  Detaily ke kurzům zde.

 • 13.10.2021

  Venkovní otužovací sezóna začala! Teploty přes noc u nás klesly až k nule. Proto jsme vodu z koupací kádě (přes léto v ní máme vodu jen na případné zalévání zahrady) roznesli po horní části pozemku do záhonů, k novým ohrádkám s mulčem kolem jablůňky a slivoní a něco málo i do keřů a k novým slivoním. Káď jsme důkladně vyčistili a přemístili na terasu. Pak jsme ji začali plnit čistou vodou z našich sudů pod okapy. Postupně, pomalu, kyblíky nabíranými kvůli kalu ze shora a vylévanými do kádě přes plátno jako filtr. Zbytek zakalené vody posloužil k prolití všech květináčů na okurky, rajčata a papriky, které jsme o víkendu definitivně sklidili a snědli. Pochybělo nám čisté vody, ale vzhledem k následnému nočnímu dešti se sudy doplnily a bylo jí zase dost. Docela pěkný trénink. Vynosili jsme ve 2 lidech z kádě a rozlili po pozemku 750 L vody, tedy 75 kyblíků. A pak nanosili ze 4 sudů do kádě během 2 dní 600 L vody, tedy dalších 60 kyblíků. Posilovna zdarma. Koupací káď tak máme zase připravenou na každodenní venkovní otužování v následujícím chladném období (podzim, zima, jaro). Začínáme!

 • 28.9.2021

  Náročné akční září je za námi a my můžeme bilancovat. Konference praskaly ve švech a židle v sále nestačily, Akce na Librosu tradičně hojně obsazeny. U nás doma si synergii všech věcí na domě a v domě prohlédlo za 3 dopoledne a jedno odpoledne přes 220 školáků nejvyšších ročníků ZŠ, učňů, středoškoláků a lidí z řad veřejnosti. Z blízka i z daleka. Přes 700 osob pak navštívilo za pouhých 5 hodin expozici Elektromobility na Noci vědců. Nastává podzim, čas zklidnění a odpočinku. Připravujeme pro Vás další akce. 

 • 27.8.2021

  Koncem srpna se to rozjede a září bude jedna akce za druhou, jak už to tak v měsíci, na který připadá Evropský týden čisté mobility a obnovitelných zdrojů, bývá. Nás potkáte od 28.08.2021 ve Valašském Meziříčí na tradičnim setkání elektromobilistů, co pořádá ASEP a tamní radnice. Dále na termínech Jedu s dobou a Startdriving polygonu Centra bezpečné jízdy v Ostravě-Přívoze. Podpoříme i tradiční Den čisté dopravy v Opavě a Hradci nad Moravicí a veřejností oblíbené Dny otevřených dveří solárních elektráren u nás doma, v Ostravě-Plesné. Odborně se setkáme na tradiční konferenci pořádané Ministerstvem životního prostředí a E.ONem na Zámku v Loučni na Mladoboleslavsku s tématem obnovitelných zdrojů a elektromobility. A také na konferenci malé elektromobility a OZE v Boskovicích v Zámeckém skleníku. Těšit se můžete v závěru měsíce září na Noc vědců s tématem ČAS – historie elektromobility s praktickým vyzkoušením za posledních 30 let. Na VŠB-Technické univerzitě v Ostravě-Porubě.

 • 13.8.2021

  Strhly se u nás vášnivé debaty o ohništi na zahradě, jako prvku živého živlu na posezení, opečení něčeho atp.. Ženy jsou pro, muž proti. Ostatně nepořizovali jsme plynový gril nebo gril na dřevěné uhlí právě z důvodu spalování, kouře a zápachu, obtěžujícího okolí. Máme gril součástí elektrické multifunkční trouby a další elektrický stolní přenosný. Nakonec po obhlídce litinových pánví s nožičkami v cenách v řádech tisíců korun zvítězilo jednoduché řešení. Pár cihel, nalezených při kopání zahloubeného záhonu, vymezilo čarovný kruh. Na svou premiéru zatím čeká.

 • 2.8.2021

  Naše pěstitelské možnosti jsme znásobili zakoupením dalších velkých hliněných květináčů, které tak zabraly okapní chodník východní zastřešené strany domu, plus kousek u jižní terasy. Na východ jsme dali osvědčená rajčata a papriky. Jih zabraly omylem koupené okurky hadovky do skleníku. Tak jsme je zkusili dát na nejteplejší místo k terase, jejíž dlažba akumuluje teplo jižního slunce a dlouho do noci vyzařuje. Povedlo se, těšíme se i z úrody hadovek a postupně vše sklízíme, jak úroda dozrává. 

 • 27.7.2021

  Pravidelně jsme každoročně napjatí, zda letos sklidíme muchovník my nebo špačci či kosi... Podobně jsme loni dopadli s rybízem či aróniemi. Muchovník i rybíz jsme letos stihli včas sklidit. I arónie jsme se letos rozhodli ubránit a dva keře ze tří jsme obalili při jejich dozrávání lehkou sítí. Důkladně zabalili i zespodu, aby se do ní ptáci nemohli zespodu zaplést.

 • 15.7.2021

  Stále si opečováváme naše tři kompostéry a kompost v nich. V prvním zraje loňský a částečně letošní, v druhém je loňský už k používání a třetí postupně plníme a on zase slehává. Je to oblíbené krmítko ptáků, loni polních myší (letos je asi kočky snědly) a bohužel i španělských slimáků. Ale ti u nás letos žerou vše. Vypadá to, že už jsme v kompostu soběstační. Protože pod stromy a keře používáme posekanou trávu nebo použité hobliny z blízké pily, které jako podestýlku bohatě prohnojila morčata a osmák. Kompost jde k jedlým věcem na zahradě, do květináčů a truhlíků.

 • 18.6.2021

  Letošní jaro prakticky propršelo, takže darovaná venkovní sprcha, k níž jsme si zbudovali další kohout s vodou ze studny, odpočívala složená v garáži. Nyní už slouží a je velice příjemné, když počáteční teplou vodu v hadici vystřídá ta studniční, řádně vychlazená.

   

   

 • 16.6.2021

  Nastal ten slavný den, kdy jsme se po 23 letech slibů mohli napojit na splaškovou obecní kanalizaci. Když nám předtím zakázali domácí čistírnu odpadních vod (DČOV) a povolili jen neekologickou vyvážecí žumpu. Pak sice povolili DČOV, ale díky chybějícímu zákresu v akci Z položené dešťové kanalizace, jsme pro ni neměli legální odvod přečištěné vody a na pozemku ji z prostorových důvodů do kopce zasakovat nešlo. Dům je tedy napojen na splaškovou kanalizaci, my platíme stočné a splašky putují až do 15 km vzdálené centrální ČOV. Alespoň jsme tedy nechali přepojit svod dešťové vody do bývalého tříkomorového septiku, zbudovali na připojení přepad proti přeplnění a ještě jeden bezpečnostní na vrchu septiku. V zimě nás čeká připojení dalších 2 svodů z celkem 5, takže opět budou zemní práce. S těmi je k dnešku naštěstí hotovo a zatravňovací dlaždice mohou opět zarůstat.

 • 19.5.2021

  Konečně nám přálo štěstí, v Hornbachu doskladnili stejné sudy na vodu, které již kolem domu využíváme. Dokoupili jsme tedy další 2 plánované sudy 220 L na dešťovou vodu. Doplnili jsme si tak počet u nejvydatnějšího svodu vzadu za garáží na 3 sudy a po osazení dlažby před koupelnou budou i tam 2 sudy. Zároveň jsme z terasy nahoru k záhonům přesunuli koupací káď, která nám nově slouží na otužování přes zimní období. Přečerpali jsme vodu do nových sudů kalovým čerpadlem. Našich 9 sudů tak pojme 1980 L a koupací káď 750 L dešťovky. Dalších až 7.000 L bude v bývalé žumpě. Nyní je napojena na 1 z 5 okapních svodů, další 2 čekají na bagr. Už tak je v ní cca 3.000 L.

 • 1.5.2021

  Jsme svobodně smýšlející občané této země. Nelíbí se nám, kam se naše země dostala. Jsme pro okamžité otevření škol a celé země i s rizikem, protože riziko k životu patří.
  Nemůžeme do nekonečna sedět zavření a čekat na zázrak. Podporujeme občanské sdružení Zdravé fórum, které se snaží bojovat nejen za zbytky zdravého rozumu, ale především za práva dětí na vzdělání, proti nesmyslným opatřením a za stále více pošlapávanou svobodu.

   

   

 • 29.4.2021

  Jako rodina používající od roku 2009 elektřinu z vlastní fotovoltaické elektrárny na střeše našeho rodinného domu, od roku 2010 solární ohřev vody, od roku 2013 elektrokolo, od roku 2014 elektromobily a nabízející nabíjecí zásuvku všem elektrovozidlům zdarma, sledujeme se znepokojením opětovné snahy politiků diskriminovat fotovoltaiku a obnovitelné zdroje obecně. Navíc zpětně přepočítáváním výnosových procent za uplynulých 10 let. Retroaktivita je nepřípustná a když jsou výnosová procenta zpětně snižována jen fotovoltaickým elektrárnám, pak je to nad slunce jasnější diskriminace. Vzkazujeme proto vládě k projednávané novele energetického zákona - Buďte fér a dejte všem zdrojům energie stejnou příležitost. Podpořte decentralizaci, výrobu a akumulaci v místě spotřeby, komunitní energii, netmetering, jednoduché připojení k distribuční síti a obchodování s případnými přebytky. Můžete tuto myšlenku podpořit svým podpisem na www.rozumnapodpora.cz

 • 16.4.2021

  Střídání deště a sněhu s teplotami kolem 2°C přes den a pod nulou v noci už trvá nějaký ten den. Na zahradě jsme stihli předtím dokončit zahloubený záhon, který je logicky prázdný.  Prázdnotou už nezeje prostor pod smrkem u hadníku, kde sbíráme a jíme bršlici kozí nohu. A zazelenaly se i medvědí česneky, hned  vedle z vyvýšených záhonů přesazených mangoldů. Postupně končí na chlebu s máslem i v dalších jídlech.  Co nezastaví ani počasí, je výměna podestýlky morčatům a osmákovi. Hobliny s živinami postupně rozhazujeme jako mulč pod keře a stromy na jižní straně pozemku. 

 • 13.4.2021

  Chladné dny jsou ideální k čerpání nových vědomostí z knih i internetu. Moc jich na přelomu března a dubna nebylo, převážně jsme se pohybovali na zahradě. Přesto jsme si našli čas na měsíční online kurz Cesta k přírodnímu bydlení pořádaný Zdenkou a Petrem z projektu Svobodný domek. 20 let jsou na cestě zkoumání přírodního života, 7 let pomáhají druhým najít to pravé místo. Kurzem jsme prošli a můžeme ho jen a jen doporučit. Za 30 dní dostanete osvědčený návod, jak si ujasnit vizi, překonat překážky, najít pozemek, zahradu, dům či chalupu vašich snů, a ušetřit přitom čas, peníze, vztahy a nervy.

 • 11.4.2021

  Nový záhon Na apríla jsme započali se stavbou nového záhonu 3 x 1,4 metru. Zahloubeného zhruba na 1,5 rýče na horní a 1 rýč na dolní straně záhonu. Nad zemí 15-20 cm dřevěná ohrádka vyplněná hlínou. Zato však se vším, co má mít, tedy větvemi, kvalitní rozdrobenou hlínou, dřevěným uhlím a průběžnou zálivkou. Na vrch přijde ještě koňský hnůj z blízké farmy a hoblinový mulč z nedaleké pily. Ve čtvrtek jsme dovezli vozík hlíny (1,3 tuny) z nedaleké Polanky, firmy Levnysutr.cz. Vykopali záhon a drny částečně (někde byla celina už 5 cm pod trávníkem) použili rozdrobené na spodní vrstvu s větvemi. Dále jsme z vozíku nosili v kýblech dobrou hlínu a celinu do vozíku k odvozu do Sběrného dvora. Stavbu nám brzdilo typické dubnové počasí.  Sem tam zapršelo, sem tam “staveniště” zapadlo sněhem. Nakonec se to povedlo a my odvezli, hlavně kvůli velké váze, dva z poloviny plné vozíky celiny. Výsledek stojí za to a brzy bude osázen předpěstovanými sazeničkami kapusty, brokolice a hlávkového salátu. 

 • 30.3.2021

  Mrazy už nás nenavštěvují, sudy na dešťovku stěhujeme postupně ven. Přes zimu byly venku jen 4 sudy á 220 L pod 4 střešními svody. 3 sudy stejného objemu jsme měli v garáži a nouzově jsme využívali i kapacitu vany v podkroví. Pokud hrozily mrazy, uzavřeli jsme přívody, vyprázdnili venkovní sudy, naplnili vnitřní sudy, vanu a všechny dostupné kyblíky a konve. Přes 900 L vody ke splachování toalet a zalévání pokojových rostlin. Tak, aby mráz a led sudy neponičil. A ten byl letos opravdu krutý, teplota klesala v noci k -17°C. Snad se už brzy dočkáme přepojení splaškové kanalizace na novou obecní a uvolněná žumpa bude sloužit jako rezervoár dešťové vody pro splachování, pro zálivku poslouží venkovní sudy. Přes léto přibude zřejmě i 750 L koupací káď, která nám nyní přes zimu slouží pro každodenní otužování na terase.

 • 27.3.2021

  Záhon pro topinambury Dnes jsme založili nový záhon pro TOPINAMBURY. Vybrali jsme místo v rohu zahrady, odstranili pár náletových zlatých dešťů, vykopali kořeny, cihly, kameny, půdu poryli, dřevěnými deskami (odkory) vytyčili hranice záhonu, vysadili hlízy a na závěr záhon i okolí zamulčovali. Stihli jsme to tak akorát. Nářadí jsme sklízeli už za prvních dešťových kapek. Ideální, déšť nám to vše hezky zalije.

 • 16.3.2021

  Zásoby únorové sněhové a dešťové vody, kterou už skoro rok používáme hlavně ke splachování, méně i k zalévání (obyčejně, kyblíky), se pomalu tenčí. Venkovních 840 litrů je pryč, uvnitř ale máme stále zásobu ve 3 sudech a v momentálně nevyužívané druhé vaně v podkroví, přes 800 litrů. Voda moc neubývá. Příležitostné koupání (nebo sprchování) ve vaně nám přináší spoustu šedé vody, lehce zachytitelné. Stačí ji jen kyblíky vybrat a nanosit přes chodbu do sousedící garáže. Odtud pak putuje k 3 WC v domě. Devět 10 litrových kyblíků, 4 stejně velké konve, nyní nevyužívané, a maxi kyblík na 30 litrů, vanu s přehledem vyprázdní. To je 160 litrů z jednoho koupání ve vaně, které pokryje 16 velkých nebo 32 menších spláchnutí.

   

 • 13.3.2021

  Stažené záhony upínacími popruhy Letos jsme se předčasně radovali z loni opravených vyvýšených záhonů. Tehdy nám popraskaly vruty nebo nevydržely vzpěry uvnitř a 5 metrů dlouhé záhony se vahou zeminy na jaře rozšklebily. Museli jsme místa se vzpěrami odkopat, záhony stlačit zvedákem na auto a znovu sešroubovat. Letos to vypadalo dobře. Jenže oblevu, s roztáním sněhu dovnitř záhonů, vystřídaly prudké několikadenní mrazy až -17°C. A bylo vymalováno. Nejenže tlak roztahující se mokré mrznoucí zeminy vytrhal některá prkna, přičemž prakticky vždy praskl vrut, co je držel v hranolu, ale opět nevydržely vzpěry a záhony se hodně rozšklebily. Spodní v nejširším místě o 20 centimetrů. Letos jsme se rozhodli záhony stáhnout zvenčí deskami a provlečenými upínacími popruhy s ráčnou. Šlo to hezky, jen každý vyšel na dvě stovky. Tak uvidíme, co v hlíně a venku vydrží.

 • 5.3.2021

  Jako předčasná se ukázala radost z teplých dní. Švédskými hráběmi jsme po pár slunečných dnech projeli horní travnatou část naší zahrady. Shrabky s uschlou trávou, mechem, větvičkami a dalším skončily kolem kmenů ovocných stromů jako přirozený mulč. O dva dny později bylo vše zase pod sněhem. Březen, za kamna vlezem. Duben, ještě tam budem smile

   

 • 1.3.2021

  Sluníčko, relativní teplo a vysychající pozemek se zbytky tajícího sněhu, byly ideální příležitostí pro zmlazení některých keřů. Řezali jsme je těsně nad zemí. Na řadu přišly i větve stromů, přesahující na pozemky sousedů a tropící neplechu s okapy. Dále vzájemně prorostlé keře nebo přípravu na místo pro topinambury. Ke slovu přišla nejen akumulátorová pilka ocaska Ryobi One+ 18V s 1,5 Ah akumulátorkem 28 Wh, ale i její velká sestra, akumulátorová řetězová pila Ryobi One+ 18V s 5 Ah akumulátorem 90 Wh. Čepel dlouhá 30 cm a více než 2 hodiny práce na 1 nabití. Samozřejmě čistě z naší fotovoltaické elektrárny. Zanedbatelná není oproti spalovacím strojům jak nízká váha 3,2 kg, tak nízká hlučnost a lehká ovladatelnost. Olej pro automatické mazání řetězu používáme ekologický, snadno v přírodě odbouratelný. Drcení větví pro následné mulčování záhonů obstaral elektřinou ze sluníčka robustní drtič větví Proteco Fusion o výkonu 2800W.

 • 23.2.2021

  Sázení česneku. Počasí nám přálo, hlína odmrzla a tak šel český česnek konečně ve dvou krajních řádcích do země. Na záhonu ještě máme mangold, který průběžně sklízíme jak pro nás, tak pro naše morčátka smile

   

   

 • 21.2.2021

  Dvojice smrků, dar od rodičů, vyrostla vedle sebe v severovýchodním rohu naší zahrady za dvacet let do hezké výšky. Bohužel ten menší nevydržel nápory větrů a silně se nahnul. Tak, že nad sousedovým, 160 cm vysokým plotem, už zbývalo jen 10 cm do destruktivního kontaktu. Museli jsme ho, ač neradi, pokácet. Postupně od koruny dolů, naší novou akumulátorovou řetězovou pilou Ryobi. Kmen a větve pak spolu s dalšími větvemi jiných stromů a keřů posloužily k tvorbě hadníku na místě původního smrku. Těšíme se na jeho obyvatele.

 • 20.2.2021

  Po opakovaných řádných mrazech, padajících k -20°C, kvůli kterým jsme vyprázdnili ponechané 4 venkovní sudy na dešťovou vodu, kterou už skoro rok zaléváme a splachujeme, jsme v nich měli jen tuto ledovou krustu. Voda ležela ve 3 sudech v garáži a ve vaně v podkroví. Přišla obleva, denní teploty šplhají k +10°C. Právě včas, už nám zbývalo uvnitř domu vody tak na 1 den splachování. Sníh ze střechy 2x po sobě hezky naplnil venkovní 4 sudy, doplnili jsme 3 vnitřní i tu vanu. Zbytek odtekl do dešťové kanalizace. Pozvali jsme žumpaře k průzkumu přepojení splaškové a dešťové kanalizace, máme více než 5 m3, snad už brzy dojedou vše udělat.

 • 16.2.2021

  Rádi jsme v lednu sčítali ptactvo na naší zahradě v rámci celorepublikové Ptačí hodinky. Jen díky zapojení dobrovolníků získává Česká ornitologická společnost  každý rok velké množství cenných dat o našich přezimujících ptácích. Letos se Ptačí hodinky zúčastnilo přes 27 000 pozorovatelů, kteří odeslali 19 214 hodinových sčítání. Dohromady jsme zaznamenali přes půl milionu opeřenců. Podrobné výsledky najdete na webu. My jsme měli 2 výsledky, jeden vtipný pořízený za tmy  a druhý vážný za světla. Kupodivu první s nulou a druhý s výsledky smile

 • 14.2.2021

  Využívám možná poslední pořádně mrazivé dny k pravidelnému otužování v novém sudu. Sud si na terase nemůžu vynachválit. Ranní rituál s rozbíjením ledu, koupáním v ledové vodě s kusy ledu a následným cvičením prostě nemá chybu. Úžasný začátek každého dne!

   

 • 3.2.2021

  Na konci dubna 2020 začal zkušební projekt využívání dešťové vody ze střechy našeho rodinného domu k zálivce a splachování na 3 toaletách. Dnes, po oblevě, máme opět všechny 4 venku ponechané 220 L sudy plné dešťovky. Přežily (vyčerpané teploty) -16°C, ze čtvrtiny plné i -10°C. Odtud i krásný kus ledu, který při oteplení v sudu plném vody vyplaval. K tomu další 3 sudy v garáži a plnou vanu v podkroví, fakticky další sud. Připojení okapů na v budoucnu nepotřebnou žumpu (přepojení na nově dobudovanou obecní splaškovou kanalizaci) a je tak po 10 měsících experimentů více než jisté.

 • 30.1.2021

  Otužovací sud 750LPo 1,5 roce každodenního otužování jsem si pořídila velký koupací sud s objemem 750L a dnes jsem v něm měla otužovací premiéru. Je dost prostorný, vejdou se do něj i 3 osoby zároveň. Můžeme tak pořádat otužovací párty smile. Sud jsme naplnili dešťovou vodou a budu se v něm koupat každé ráno, čímž nahradím ranní studené sprchování. Ušetříme tak spoustu pitné vody. Kromě toho už nemusím pravidelně jezdit do okolních zamrzlých jezer, nyní už máme takové malé ledové "jezírko" na zahradě. Sud plánuji používat ke koupání jen v zimních měsících, kdy se voda vlivem nízkých teplot nekazí. Přes léto sud využijeme v horní části pozemku především na zadržování dešťové vody pro zahradní účely. Sud je nízký, dobře se tedy do něj leze a výrobce už pro něj vyrábí i víko, které by mělo být k dispozici do cca 2 měsíců.

 • 29.1.2021

  V průběhu 2 měsíců nám prorezavěly u 3 radiátorových těles nátokové trubky uvnitř konstrukce. Postupně se objeví malá dírka, která se zvětšuje. Projeví se to nenápadným poklesem tlaku na kotli topení, později rychlým a kotel přestane pracovat. Zákeřnost spočívá v tom, že kapičky uvnitř radiátorového tělesa se stačí zprvu odpařit, takže nelze zjistit, který radiátor zlobí. Až později se projeví loužičkou nebo mokrým kobercem. Tak to bylo u prvních dvou. Třetí v podkroví zatékalo nepozorovaně za lištu plovoucí podlahy a závada se projevila až mokrým stropem v přízemí v koupelně. Je zajímavé, že výrobce o vadě ví. Prvních 7 těles po cca 6 letech provozu nám vyměnil v rámci 10 let záruky zdarma. Tato 3 však byla ještě původní a po 21 letech už záruka není. Závadu jsme využili a vybavili podkroví většími tělesy, aby se rovnoměrněji prohříval celý dům. Když k nám dojdete na kurz či workshop, bude v podkrovní školící místnosti příjemněji.

 • 20.1.2021

  Spotřeba elektřiny 03-12/2020 Pořízením fotovoltaické elektrárny pokrýváte spotřebu své domácnosti a snižujete si účty za elektřinu zejména přes den a od jara do podzimu. Zimní dny jsou krátké, zamračené, slunce je výjimkou. Na obrázku od našeho dodavatele elektřiny je vidět, jak spotřeba elektřiny v denním, Vysokém tarifu, od dubna postupně klesá a od října stoupá. Výjimkou jsou zde deštivý srpen a září, kdy elektrárna příliš nevyráběla. Díky vlastnictví elektromobilu máme také speciální tarif D27d elektromobilita, který nabízejí všichni obchodníci. 8 hodin denně, vždy od 22 do 6 hodin máme pro celý dům Nízký tarif. Prakticky za polovic. Využíváme jej proto nejen k nabíjení našich dvou elektromobilů, ale v podmračených a krátkých dnech i pro praní, žehlení, myčku a další na elektřinu náročné činnosti, které jindy pohání FVE. Díky tarifu dnes také jezdíme elektormobily zdarma. Protože za elektřinu dnes platíme stejně, nebo i méně, než v době, kdy jsme elektromobily neměli.

 • 19.1.2021

  Čistění panelů solárního ohřevu vody od sněhu.. Fotovoltaické panely i solární ohřev vody pod sněhovou pokrývkou sice funguje, ale málo. Takže odmetáme panely pokryté sněhem pravidelně každé ráno. Máme na to 3 metrový žebřík a 4 metrovou teleskopickou tyč se smetáčkem. Výsledkem je celodenní výroba a zanedbatelné navýšení času potřebného k odmetání přístupového chodníku k domovním dveřím a vjezdu ke garáži. Bonusem je posilovna zdarma na čerstvém vzduchu. Jinak se sice sníh v průběhu dne ohřátím panelů částečně rozpustí a sjede, ale obvykle se na hranách panelů nakupí a přes noc zmrzne Do oblevy ho dolů nedostaneme a výroba je pak nula nula nic. Takhle máme v poledne z 3,6 kWp FVE na jih, zataženo, výkon 0,6 kW. A ohříváme vodu dvěma panely na západ, zataženo, venku +2°C, panely +20°C. Solární ohřev je vyfocen o 2 dny dříve, svítilo slunce a byla to jiná jízda.

 • 17.1.2021

  Válení ve sněhu. Dnes nás po probuzení přivítala pořádná sněhová prašánková peřina a mráz -15°C. Ideální příležitost zpestřit si ranní otužování válením ve sněhu smile. Je to úžasné, osvěžující a zábavné. Vyzkoušejte to taky a uvidíte sami!

   

 • 12.1.2021

  Ptačí hodinka O víkendu jsme se zúčastnili akce České společnosti ornitologické PTAČÍ HODINKA. Šlo o sčítání přezimujících druhů ptáků po celé ČR. Zapisují se vždy nejvyšší počty současného výskytu každého druhu, aby se nedublovaly. A jak dopadl náš pozemek v Ostravě-Plesné, konkrétně v horní části zahrady? Favoritem jsou sýkorky a vrabci. Z obvyklé rodinky kosů se dostavila jen 1 samička, jejich oblíbené místo jsou naše komposty na opačné straně domu. Překvapením se stal nájezd mlynaříků dlouhoocasých. Pozorovali jsme přes den v poledne a odpoledne. Venku mráz -3°C, slunečno a zbytky sněhu. A ano, velkému výskytu pomohly jak keře a stromy na naše pozemku, tak lojové koule a krmítko s dýňovými semeny.

  Sýkorky koňadry 8 

  Sýkorky modřinky 4

  Vrabci polní 12

  Vrabci domácí 2

  Hrdličky zahradní 3

  Zvonci zelení 2

  Pěnkavy obecné 2

  Mlynaříci dlouhoocasí 8

  Kos 1

  a neznámý maličký druh, velmi neposedný, 2.

 • 9.1.2021

  Ptačí hodinka Zapojujeme se do celorepublikového sčítání ptactva v akci PTAČÍ HODINKA. Protože naše přírodní zahrada je ptáků plná celoročně, je to ideální místo k jejich sčítání. A co Vy? Zapojit se může každý! Sčítání probíhá tento víkend a podrobné instrukce, jak na to, naleznete zde.

   

   

   

 • 8.1.2021

  Sýkorka se krmí. Dnes se mi podařilo vyfotit sýkorku zblízka při krmení. smile

  Tyto lojové koule zavěšujeme pro místní ptactvo na stromy během zimního období.

   

   

 • 6.1.2021

  Záhony pod sněhem.

  Také záhony nám pokryl sníh. Přesto stále sklízíme pórek a mangold.

  Pórek máme na zimu zamulčován 10 cm vrstvou hoblin.

   

 • 23.12.2020

  Druhá polovina listopadu a prosinec byly opravdu suché měsíce. Experiment se splachováním dešťovkou tak neměl opakovaně kde brát. Přešli jsme na šedou vodu díky koupelím a mytí vlasů 4 osob nad vanou. Mytí hlavy 1 osoby dá 30-50 L, koupel klidně 150 L šedé vody na splachování. Tedy na 1-3 dny. Krátký deštík před dvěma dny přinesl 120 L dešťovky no a ode dneška prší průběžně po troškách pořád. Hhned ráno jsme byli na 720 L. Opět splachujeme dešťovkou a ještě dlouho budeme.

 • 7.12.2020

  Přidali jsme se k české Mapě komunitních zahrad a kompostérů https://www.mapko.cz/

  Tu naši najdete pod odkazem Malá městská zahrada na okraji velkoměsta

  https://www.mapko.cz/591647-mala-mestska-zahrada-na-okraji-velkomesta

 • 4.12.2020

  Díky oblevě, kdy teplota z -6°C vystoupala na +11°C, jsme otevřeli víka sudů s dešťovkou. V mrazu jsme měli obavy z poškození. Ukázalo se, že led o tloušťce cca 2 cm byl jen na povrchu a podél stěn horní třetiny plných sudů. Stačilo tedy za mrazu jen rozbít horní slupku a ponořit kyblík. Nová zkušenost, masa 210 L vody opravdu jen tak nepromrzne. Díky rozmrzlé hadici tak už opět splachujeme dešťovkou. Jakmile začnou hrozit mrazy, dáme si 2 sudy do garáže a vodu do nich elektrickým čerpadlem z venkovních sudů odčerpáme.

 • 3.12.2020

  Vytrvalý nedělní sníh s deštěm částečně doplnil zásoby dešťovky, 4 sudy ze 7. Následně se prudce ochladilo a to jsme podcenili. Po 2 dnech nočních teplot okolo -6°C zmrzla voda ve výtokové hadici sudu a na poklep i obsah sudů. Na 3 dny jsme přešli na šedou vodu, protože zimní čas přinesl požitek z teplé koupele s vonnými solemi. A 1 vana znamená 100-150 L vody ke splachování. Ale i ta došla.

 • 28.11.2020

  Experiment se zadržováním dešťové vody ze střechy domu na zalévání a splachování došel na hranu. Neprší. Aktuálně jsou sudy suché. Všech 7. Ranní mrazík a jinovatka na západní střeše přispěly po roztátí 80 L. Máme tak v konvích a kyblících posledních 130 L vody. Vydržíme splachovat 1-2 dny.

 • 20.11.2020

  Sedmý měsíc (od 25.4.2020) pokračuje náš experiment se zadržováním dešťové vody ze střechy domu v sudech na zalévání a splachování. Máme jich 7 o celkové kapacitě 1.470 L a stojí pod 4 z 5 svodů. I po 14 dnech bez deště zbývá 260 L, podle spotřeby na 3-5 dní. I přes noční -3°C voda nezamrzá.

 • 19.11.2020

  V souvislosti s vládou vyhlašovaným a sněmovnou opakovaně prodlužovaným Nouzovým stavem se všemi omezeními pro Vás bohužel až do 08.12.2020 nemůžeme vypsat žádné termíny akcí. Ty, co se konat měly, jsou zrušeny nebo přešly na online.

 • 13.11.2020

  Dnes vyšel v týdeníku 5plus2 - Opavsko, Bruntálsko článek: "O střešní solární elektrárny je v Česku stále větší zájem", ve kterém se Radovan vyjadřuje k tématu.

 • 8.11.2020

  Naše přírodní zahrada byla zveřejněna v seznamu přírodních zahrad.

 • 28.10.2020

  Záhony připraveny na zimuZáhony jsme připravili na zimu. Doplnili jsme hlínu a pořádnou vrstvu mulče. Na záhonech nám ještě zůstávají zimní pórky, které budeme ještě dlouho postupně sklízet a taky bohaté mangoldy. Poslední dvě červené řepy sníme v následujících dnech. 

 • 26.10.2020

  Dnes bylo zveřejněno nové 52 minutové video o našem domě, přírodní zahradě a naší filozofii života v souladu s přírodou. 

 • 19.10.2020

  Podzim 2020 je tu. Podzimní výzdobou domu jsme přivítali letošní podzim.

  Dýňové lampy osvětlují okna v noci.

 • 2.10.2020

  Na zahradě jsme zahlédli z křoví skalníku zvěděvě vykukujícího nezvaného nájemníka podbití naší valbové střechy. V noci tam dělal hluk. Ne velký, takže velká tmavá huňatá kuna z jara to nebyla. Ta přeskočila z jabloně a vyhryzala velký otvor mezi okapem a taškami v montážní pěně, která tam zbyla po podobném nájezdu veverky předloni. Ťukání drápků o dřevo a tlumené údery tak prozradily dalšího nájezdníka - nádherně zbarvenou lasičku se světle hnědými zády a bílým bříškem. Máme pro ni na zahradě nejen hromadu dřeva, takže dům si necháme pro sebe.

 • 28.9.2020

  Dlouhé 3 týdny bez deště prověřily náš pokus se sedmi 220 L sudy na jímání dešťové vody pro zálivku a splachování. Už zbývalo jen 100 L z 1.470 L zásoby, když se zatáhlo a přišel liják. Během pár hodin bylo doplněno do 100% na další týdny. S největší pravděpodobností počet sudů zvýšíme na 9.

 • 24.9.2020

  Dny otevřených dveří 20200923 Probíhají Dny otevřených dveří slunečních elektráren.

  Po středečním obrovské návštěvě 3 tříd studentů Střední školy stavební a dřevozpracující dorazili i jednotlivci.

  Dokonce pán až z Prostějova.

 • 20.9.2020

  Probíhají Dny otevřených dveří slunečních elektráren. První přihlášení zaplňují nedělní odpolední a středeční dopolední termíny, volné zůstává zatím středeční odpoledne a celý čtvrtek 9-17 hodin. Dnes jsme přivítali a provedli manželský pár z Ostravy-Poruby, manželský pár z Bílovce a cyklistu, který dojel až z Frýdku-Místku (33 km jedním směrem po cyklostezkách).

 • 12.9.2020

  Sklidili jsme poslední kousky brambor a mrkve.

  Absolvovali jsme Den čisté mobility pořádaný Místní akční skupinou Opavsko (MAS)Vydařil se, jak zjistíte z popisu akce a fotogalerie.

 • 5.9.2020

  Došlo na opravu 3 kompostérů. Byly moc zahloubené - při vydatných letošních deštích v nich stála dole voda. Doplnili jsme hlínu a vyvýšili je. Nerovnosti neřešíme, nasypaný terén si ještě sedne.

 • 4.9.2020

  Zúčastnili jsme se v Praze osobně setkání Změny k lepšímukonkrétně skupiny VODA, KRAJINA A ŽIVOT VE MĚSTECH. Probírala se 3 hlavní témata Správa vody v krajině, Zemědělství a potravinový systém a Veřejný prostor měst a obcí. Následně jsme označili hlavní kapitoly k řešenía to Znečištění vody, Rychlý odtok vody, Zemědělská politika, Hospodaření s půdou, Industrializace živočišné výroby, Podpora cesty z vidlí na vidličku, Plýtvání vodou a Vysoká teplota ve městech. My budeme v dalších měsících řešit to poslední jmenovanétedy převážně chybějící zeleň.

 • 31.8.2020

  pórek, okurky, rajčata

  Pokračujeme ve sklizni i letos stejně jako loni vydařeného pórku, okurek a rajčat.

   

 • 29.8.2020

  Absolvovali jsme 3. sraz elektromobilů na Valašsku ve Valašském Meziříčí. Bylo to super, posuďte sami z reportáže místní televize. A nebo z popisu akce a fotogalerie.

 • 21.8.2020

  V Hostětíně jsme se oba dva (Barča a Radovan) zúčastnili Letní školy ochrany klimatu 2020 s tématy soběstačnost a udržitelnost - domácnost, obec, stát. Moc inspirativních a programem nabitých 6 dní s příjemnými lidmi. Cestu jsme samozřejmě absolvovali jedním z našich 2 elektromobilů. Na místě proběhly předváděcí jízdy a zájemci si zkusili i řízení elektormobilu. No a po cestě jsme spolujízdou nabrali 2 účastníky. Pár fotek....

 • 20.8.2020

  I naše zahrada letos trpí nájezdy španělských hnědých slimáků. Jak jsme si od kolegů a přátel ověřili, nejsme výjimkou v rámci celé ČR. Jsou přemnožení a sežerou úplně vše, včetně jedovatých konvalinek v našem svahu nad terasou. A vlezou úplně všude, šplhají po zdech domu a našli jsme je i na střeše. Nezbývá, než chytat je do pivních pastí, kelímků napůl zapuštěných kolem záhonů a do půlky naplněných levným pivem (např.Bertold z Alberta). Umístění přímo v záhonech je nevhodné, cestou slimák sežere záhon a pak ho zapije pivem. Nám se líbí tento poměr hlemýžďů a slimákůbohužel to je letos hodně naopak.

 • 19.8.2020

  Začalo silně pršet. S přestávkami předchozí noc, drobně ale vydatně i přes den..Už bylo na čase, v našich 7 sudech s kapacitou 1.470 litrů dešťové vody už zbývalo posledních cca 80 l. A to jsme od posledních dešťů poctivě zalévali a zároveň dešťovkou i splachovali. Po noci zbývalo doplnit zhruba 100 litrů, v poledne byly všechny sudy opět plné. 

 • 9.8.2020

  Aronie Sklízíme další úrodu: aronii, rajčata, cibuli, červený rybíz, pórek a mrkevředkvičkové luskyokurky, celer a taky první letošní brambory.

   

 • 6.8.2020

  Zpracováváme sklizenou a usušenou mátu.

 • 13.7.2020

  Opět se nám ukázali ježci, tentokrát v páru a nechali se vyfotit.

 • 12.7.2020

  První letošní sklizeň hrášku.

 • 5.7.2020

  Pár brokolic jsme nestihli včas sklidit a tak nám krásně vykvetly.

 • 28.6.2020

  Plaketa přírodní zahrady Naše malá městská zahrada získala od ekologického institutu Veronica Certifikat-prirodni-zahrady potvrzující, že naše zahrada splňuje všechna pořebná kritéria, aby mohla být označována jako přírodní zahrada.

   

 • 19.6.2020

  Po extrémně vydatném dešti nám na jedné straně pozemku nestíhala odtékat voda, vydatně živená stékající vodou ze sousedovic sadu nad námi. Z horní části pozemku tekla po schodech a vytvářela hezký splávek. Hromadila se za východem z garáže a vytvořila jezírko 10 metrů dlouhé a 15 cm hluboké. Podařilo se ji odvést jednoduše, pouhým  otevřením nejbližšího svodu z okapní roury.

 • 12.6.2020

  Sklizeň špenátu na dnešní oběd: bramborové noky se špenátem, cibulkou a česnekem.

  Sklízíme kamčatské borůvky a lesní jahůdky, které se nám hezky rozrůstají pod další a další keře.

 • 5.6.2020

  Intenzivně se připravujeme na Certifikaci přírodní zahrady. Aktuálně díky průběžným dešťům u nás vše roste doslova jako z vody.

 • 29.5.2020

  Kromě poradenství, svezení a řízení elektormobilu zdarma na Jedu s dobou zastihnete Radovana i na Start driving, prvně 4.6.2020 Libros Ostrava-Přívoz 8-12 hodin.

 • 26.5.2020

  Akce Den otevřených dveří FVE je přesunuta z června na září 2020.

 • 25.5.2020

  Na třetím záhonu se objevil trs hub, bílý klobouk s lupeny. Jsou jedlé? 

 • 22.5.2020

  Akce Jedu s dobou se po koronaviru opět uskutečnila. A hned 2 běhy!

 • 20.5.2020

  Na kvetoucí terase (kytky, tis, tavolníky, buxus) jsme si vyzkoušeli korejský veganský oběd.

  Ještěrčí samička se ukázala v opěrné zdi mezi oběma teráskami

 • 19.5.2020

  Na stránce Přednášky, kurzy a workshopy přibyly nové akce pro Vás. Nevahájete se zastavit.

 • 17.5.2020

  Rajčata a papriky nasazeny do velkých keramických květináčů s oporami, i do truhlíků.

  Průšvih v době koronaviru. Podél plotu u kuchyně nasázeny fazole. Je to druh Corona!

 • 16.5.2020

  Vlevo od studny jsme dokončili 2 nové terásky ve svahu pro červený rybíz, broskvoň, lesní jahody a trvalky.

 • 14.5.2020

  Koberec plaménků kolem šeříků a levandulí Zazelenaly se levandule, rozkvetly a rozvoněly šeříky,

  naprosto úchvatný je koberec pláménků.

   

 • 10.5.2020

  Ve všech 3 bramborových věžích už vyrašily keříčky brambor, nahoru i do všech stran

 • 6.5.2020

  Instalován poslední sedmý 220 L sud na dešťovku ke garáži, celková kapacita jímání vody je 1.540 L.

  První nesmělé výhonky brambor na bramborové věži hranaté i na té nejstarší kulaté.

 • 5.5.2020

  Na všechna 4 místa se sudy na dešťovku umístěny velké misky jako pítka pro ptáky a hmyz.

 • 4.5.2020

  Instalován pátý 220 L sud na dešťovku před kuchyň, ani není vidět, kapacita vzrostla na 1.110 L.

  Instalován šestý 220 L sud na dešťovku před koupelnu, docela hezky se vyjímá, kapacita je 1.320 L.

 • 1.5.2020

  Otestovali jsme během 3 hodin deště plnění 4 nových sudů na dešťovou vodu. Plno, 880 L. 

 • 30.4.2020

  Instalovány dva 220 L sudy na dešťovku (zdvojené), celková kapacita jímání vody je 880 L.

  Po zimě se objevil "náš" ježek. Vyspával pod morčičárnou v pytlích připravených na drcení větví.

 • 26.4.2020

  Instalován druhý 220 L sud na dešťovku před kuchyň, ani není vidět, celková kapacita jímání vody je 440 L.

  Kočka "na leasing" od sousedů. Princezna. Chodí k nám pít vodu z misek pro ptáky, vyvalovat se a spát. Nenechá se pohladit, uteče.

 • 25.4.2020

  Terásky s byilinkami a keři angreštu a arónií doplněny pro snadnější přístup prkny z odkor.

  Instalován první 220 L sud na dešťovku k zadnímu východu z garáže, krátký déšť ho naplnil.

  Koronavir sice řádí, ale nákupy sazenic v Hornbachu nepočkají. O sudech na dešťovou vodu nemluvě, sucho trvá.

 • 24.4.2020

  Ještěrky už nám chodí až do domu. Tahle čeká u obyvákových dveří na terasu.

 • 21.4.2020

  Jarní fritování a grilování na terase, vege karbanátky, hranolky, steak z krčku a zelenina.

 • 10.4.2020

  Koňský hnůj rozložen na 3. záhon. Na třetí záhon doplněno 10 cm hlíny, rozprostřen koňský hnůj, zalito. Čeká na mulč z hoblin.

  Jarní sluníčko je ještě studené, morčátka zůstala v morčičárně. Kolem je vidět příprava na jarní práce.

   

 • 9.4.2020

  Krásné KORONAKONOCE!

 • 5.4.2020

  Postaveny 3 bramborové věže, 2 kulaté, 1 hranatá. Za půl roku se uvidí, co v nich vyroste.

  Dosazeny kytky do květináčů opěrné zdi a bylinky do terásek vpravo od studny.

 • 4.4.2020

  Kváskový chléb se sádlem a škvarkama ze zabijačky s čerstvě natrhaným medvědím česnekem.

 • 30.3.2020

  Vše, co jsme v jarním počasí na zahradě udělali, je dnes opět pod sněhem.

 • 29.3.2020

  Stříhání a zmlazování keřů akumulátorovou pilou a plotostřihem Ryobi, tavolníky a svídy.

  Sázení hrášku a další zeleniny do vyvýšených záhonů, zakryto geotextilií proti mrazíkům.

  Dojídáme třetí vyvýšený záhon z loňska, kapustičky a mangold na něm vydržely celou zimu.

  Prokaděnou a pročůranou podestýlkou od morčat průběžně mulčujeme (z hoblin zdarma z blízké pily).

  Seřezané tavolníky obrazily, vzpamatoval se i zavíječem zimostrázovým zcela sežraný buxus.

 • 23.3.2020

  Zpracováváme další dýně, vlastní i darované, bude z nich marmeláda.

 • 21.3.2020

  Likvidujeme dýně, vlastní i darované, bude z nich marmeláda.

  Založen nový kompost, ten tlející provrtán. Přes zimu dozrálý je už prakticky spotřebovaný.

 • 7.3.2020

  čemeřice Všechny pastiňáky ze záhonů po zimě vytaženy, budeme je krájet na kostičky a sušit.

  Pozdrav jara v opěrné zdi. Stále kvetou čemeřice.

   

 • 5.3.2020

  Elektromobilů přibývá. Plná nabíječka VŠB-TUO. 4 vozy. A také druhá nabíječka u jiné budovy. 3 vozidla.

  Vyrostl a dorostl nám první letošní medvědí česnek. Silný.

  Neplánový 3denní test elektromobilu Škoda CitiGo-e iV, jezdí dobře, rychlonabíjí pomalu. Hodně moc pomalu.

  Sklízíme obří pastiňáky, stále rostou na záhonech kapustičky, průběžně je sbíráme a jíme syrové i spařené.

 • 29.2.2020

  Lojové kuličky, zavěšené pod květináči jako krmítka ptáčkům, poctivě doplňujeme, jsou vděční.